21. dubna 2019 11:13, aktualizováno  13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útoky na Srí Lance jsou šílené, míní čeští politici. Zeman je označil za zrůdnost

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto: Miloslav JančíkMAFRA

Praha Za šílené, nesmyslné a podlé označili čeští politici nedělní útoky na kostely a hotely na Srí Lance. Příbuzným a blízkým obětí vyjadřují na Twitteru upřímnou soustrast. Miloš Zeman vyjádřil pozůstalým soustrast a útoky označil za zrůdnost. Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Česko je připraveno pomoci. Čechům je k dispozici ambasáda v Dillí a honorární konzulát v Colombu. Útoky nepřežilo podle dosavadních informací 185 lidí. Češi podle českého velvyslance v Dillí mezi oběťmi nejsou.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávy o útoku za neuvěřitelné. Podobně jako další politici poukázal na to, že se odehrály během křesťanských svátků. „Šílené a naprosto neakceptovatelné! I když jen na dálku, upřímnou soustrast všem, kteří přišli o někoho blízkého,“ uvedl.

„S hrůzou jsem si přečetl zprávy o nesmyslných útocích na Srí Lance,“ napsal Hamáček. „Upřímnou soustrast blízkým obětí. Jsme připraveni pomoci srílanské straně, pokud nás požádá o spolupráci,“ doplnil.

„Teroristické útoky na věřící v kostelech v době nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou zrůdnost. Pan prezident vyjadřuje soustrast pozůstalým a myslí na zraněné,“ napsal na Twitter mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Zeman v kondolenčním dopisu prezidentovi Maithripalovi Sirisenovi vyjádřil opovržení nad strůjci útoků. „Tyto činy jsou o to odpornější, že cíleně a zákeřně mířily proti těm, kteří si dnes připomínají nový začátek symbolizovaný v zmrtvýchvstání Ježíše Krista,“ napsal. „Dovolte mi, abych jménem svým i jménem českého národa Vašim prostřednictvím předal nejhlubší kondolenci především rodinám a blízkým obětí,“ uvedl v dopisu, jehož text zveřejnil na facebooku Jiří Ovčáček.

Ministr zahraničí odsoudil útoky na nevinné, poukázal na to, že se odehrály o Velikonoční neděli, která je největším křesťanským svátkem. „Vyjadřuji soustrast pozůstalým a zraněným přeji brzké uzdravení. Českým občanům jsme k dispozici prostřednictvím naší ambasády v Dillí a honorárního konzulátu v Colombu,“ uvedl.

Útoky na kostely a hotely na Srí Lance v době křesťanských svátků jsou podlým a odporným projevem zla terorismu, napsal předseda ODS Petr Fiala. „Modlím se za nevinné oběti a jejich blízké,“ dodal.

Zničený kostel na Srí Lance.
Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný je útoky zděšen, napsal. „Velikonoční poselství je o síle naděje a pokoje, NE o smrti a násilí! Modlím se za všechny zasažené, za jejich blízké,“ uvedl. Lidovecký poslanec Marian Jurečka útoky označil za barbarské. „Bohužel ve světě jsou v posledních letech křesťané nejvíce pronásledovanou skupinou,“ doplnil.

Náboženská nenávist a fanatismus jsou tvrdou realitou dnešního světa, napsal senátor Pavel Fischer. Investovat do modernizace našich ozbrojených sil fakt není žádný luxus, podotkl.

„I tváří v tvář šílenému útoku proti sestrám a bratřím na Srí Lance věřím a vyznávám, že nepřátelství a nenávist nemají v tomto světě poslední slovo! To patří Zmrtvýchvstalému králi pokoje! Díky jeho vítězství je Láska silnější než Zlo,“ uvedl na twitteru biskup plzeňské diecéze Tomáš Holub.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!