4. listopadu 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reakce na útoky Ovčáčka? ‚Bzukot komára, komický kašpar, Lidový dům opouštěl s ostudou‘

Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Už 172 lidí, institucí, profesí či organizací urazil podle analýzy serveru Lidovky.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na svém twitterovém účtu. Kancléř Vratislav Mynář slíbil, že se na problém podívá a promluví si s Ovčáčkem, aby označoval, čí názory na síti prezentuje – jestli hlavy státu, či svoje. Řada „dotčených“ lidí na seznamu Ovčáčkovi vzkazuje, že ho neřeší a nesledují.

„Některé z těch tweetů jsou natolik expresivní, že snad by bylo lepší věřit tomu, že je píše po pracovní době občan Ovčáček, nikoliv oficiální mluvčí presidenta republiky. Ovčáčkův boj se sociální demokracií je hlubšího rázu, Lidový dům musel totiž kdysi opustit s ostudou. Pro úroveň politického klimatu v zemi je škoda, že si své trauma přenáší i na další pracoviště,“ reagoval na analýzu mluvčí ČSSD Michal Kačírek.

Sociální demokracie byla strana, do které se hradní mluvčí trefoval na Twitteru nejvíce. Kačírek tak připomněl Ovčáčkův spor s bývalým šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, který vygradoval až k soudu, který Paroubek prohrál a musel se omluvit. Ovčáčka nazval „nechutným podrazákem“ a „skrz na skrz zkorumpovaným šmokem“. Také ho obvinil, že v roli mluvčího ČSSD donášel novinářům. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Ovčáčka reagovat nechtěl.

Ovčáčkovy terče

Podívejte se, o koho se otřel na Twitteru
Angažovaným tvůrcům doporučím další námět. Nějakou pěknou satirku na téma Bakala, miliardy a OKD.
@PREZIDENTmluvci, 23. října 2016
Angažovaným tvůrcům doporučím další námět. Nějakou pěknou satirku na téma Bakala, miliardy a OKD.
@PREZIDENTmluvci, 23. října 2016

Na omluvu za Ovčáčkovo twitterové „otření“ ale naopak stále čeká politolog Kamil Švec. „Pořád čekám, že se pan Ovčáček omluví za tweet, ve kterém lhal a otřel se o mě. A jinak: těch otřených je až moc, na úředníka,“ míní.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová, která vede s Hradem boj o omluvu za výroky prezidenta prý Ovčáčka neřeší. „Myslím si, že pan Ovčáček funguje velmi netradičně jako tiskový mluvčí. Není to běžné a nejsme na takové tiskové mluvčí zvyklí. Ale zřejmě to vyhovuje panu prezidentovi a mají to tak spolu nastavené. Jinak komentáře pana Ovčáčka u mě za komentář nestojí,“ napsala serveru Lidovky.cz.

Jiří Ovčáček (u mikrofonu) a Jindřich Forejt v době kauzy kolem Miloše Zemana a...
Jindřich Forejt (u mikrofonu) a Jiří Ovčáček v době kauzy kolem Miloše Zemana a...

Think-tank Evropské hodnoty naopak považuje své umístění na seznamu za čest. „V seznamu urážek mluvčího rezidenta Zemana jsme se umístili mezi Řízením letového provozu a Václavem Havlem, což jako nevládní odborná instituce bránící liberální demokracii považujeme za uznání naší práce,“ reagoval z neziskovky Jakub Janda, který se též objevil mezi 172 jmény a názvy.

Ovčáček? Neřešíme

Řada lidí na seznamu z řad politiků a osobností veřejného života prý Ovčáčka nesledují. Je prý bezvýznamný. „Nelze ode mě spravedlivě žádat, abych komentoval výroky komického kašpara, kterého si nikdo neváží,“ tvrdí šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nestojí to za komentář,“ odepsal stručně ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). „Výroky nižších státních úředníků se nezabývám,“ reagoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Nemyslím, že bych ze své pozice měl hodnotit výroky Jiřího Ovčáčka. Beru je jako bzukot komára,“ dodal šéf STAN Petr Gazdík.

Česká televize, do které se Ovčáček trefoval v desítkách případů reagovat nechtěla. „Česká televize nevidí žádný důvod vyjadřovat se k názorů mluvčích institucí, obzvláště není-li jasné, zda nereprezentují pouze své vlastní postoje,“ řekla mluvčí Alžběta Plívová.

OVČÁČKOVY TERČE

Celou analýzu si můžete přečíst na www.lidovky.cz/ovcacek

Kritické hlasy na Ovčáčkův Twitter už donutily Hrad jednat. Šéf prezidentových úředníků Mynář chce vlastnoručně udělat analýzu mluvčího příspěvků za poslední týdny. Nevyloučil ani, že by Ovčáčkovi zanesl Twitter do pracovní smlouvy a přinutil ho označovat, jestli se jedná o názor mluvčího či prezidenta.

Reakce na analýzu serveru Lidovky.cz

 • Kamil Švec, politolog

Pořád čekám, že se pan Ovčáček omluví za tweet, ve kterém lhal a otřel se o mě. A jinak: těch otřených je až moc, na úředníka.

 • Mgr. Michal Kačírek, mluvčí ČSSD

Některé z těch tweetů jsou natolik expresivní, že snad by bylo lepší věřit tomu, že je píše po pracovní době občan Ovčáček, nikoliv oficiální mluvčí presidenta republiky.

Ovčáčkův boj se sociální demokracií je hlubšího rázu, Lidový dům musel totiž kdysi opustit s ostudou. Pro úroveň politického klimatu v zemi je škoda, že si své trauma přenáší i na další pracoviště.

 • Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty

V seznamu urážek mluvčího rezidenta Zemana jsme se umístili mezi Řízením letového provozu a Václavem Havlem, což jako nevládní odborná instituce bránící liberální demokracii považujeme za uznání naší práce. Není pro nás lepší vizitka, než když nás cíleně napadají a urážíti, kteří zaprodávají naší zemi diktátorům.

Také je důležité sledovat rozložení urážek a útoků na jednotlivé mezinárodní aktéry. Pokud sečteme přehled připravený redakcí Lidovky.cz, tak nám vychází, že Kancelář prezidenta republiky napadla 13 x EU, 6 x německou kancléřku, 5 x Německo, 5 x USA a ani jednou Ruskou federaci či ruského prezidenta. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

 • Miroslav Kalousek, TOP 09

Nelze ode mě spravedlivě žádat, abych komentoval výroky komického kašpara, kterého si nikdo neváží.

 • Michal Horáček, kandidát na prezidenta

Vámi uváděné výroky nesleduji, takže se k nim nemohu vyjádřit.

 • Jiří Dientsbier

Nestojí to za komentář.

 • Terezie Kaslová

Myslím si, že pan Ovčáček funguje velmi netradičně jako tiskový mluvčí. Není to běžné a nejsme na takové tiskové mluvčí zvyklí. Ale zřejmě to vyhovuje panu prezidentovi a mají to tak spolu nastavené. Jinak komentáře pana Ovčáčka u mě za komentář nestojí. Občas se ke mně donesou, tuším, o co jde, ale osobně pana Ovčáčka nesleduji na Facebooku ani na Twitteru. Ani nevidím důvod, proč bych měla.

 • Pavel Bartošek, mluvčí SZ

Ovčáčkovy nejapnosti mají jediný účel: zajistit, aby nám Zemanovy přešlapy připadaly vedle nich snesitelné. Je proto třeba si Ovčáčka moc nevšímat.

 • Martin Ayrer, mluvčí vlády

Pan premiér nebude komentovat aktivity ani výroky tiskového mluvčího prezidenta republiky.

 • Jan Dražan, Echo24.cz

Výsledky mě vůbec nepřekvapují. Toto individuum je prvotní fází přerodu člověka v umělou inteligenci ve stadiu prototypu. Je to mistrovská hříčka přírody deformovaná lidskými zásahy.

 • Daniel Herman, ministr kultury

Výroky nižších státních úředníků se nezabývám.

 • Matěj Holan, Žít Brno

Analýza mě nepřekvapila, je mi to jedno.

 • Alžběta Plívová, mluvčí ČT

Česká televize nevidí žádný důvod vyjadřovat se k názorů mluvčích institucí, obzvláště není-li jasné, zda nereprezentují pouze své vlastní postoje.

 • Petr Gazdík, STAN

Nemyslím, že bych ze své pozice měl hodnotit výroky Jiřího Ovčáčka. Beru je jako bzukot komára.

Jakub Zelenka, rsaRobert Sattler
Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky