17. května 2015 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Útoky radikálů nemají u anarchistů velkou podporu, tvrdí expert na extremismus

Pražské akce se účastní také anarchisté z Ruska.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské akce se účastní také anarchisté z Ruska. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Nemalá část anarchistů si myslí, že útoky radikálů zápalnými lahvemi hnutí škodí. Tvrdí to expert na extremismus z Masarykovy univerzity Štěpán Výborný. I to, že „první čeští teroristé“ byli podle popisu pacifisté, se podle něj s jejich akcemi nevylučuje.

Lidovky.cz: Proč se levicová scéna v Česku v posledních letech tak radikalizovala?
Oni se neradikalizovali až teď. Navazují vlastně na tradice z 90. let, kdy tady nějaké militantní útoky už byly - zejména ale ze strany radikálních environmentalistů. Proč nyní došlo k té renezanci militantního jádra? Důvody bych viděl v nedávné ekonomické krizi.

CO MĚLI ANARCHISTÉ PODLE POLICIE SPÁCHAT

19. 1. 2014útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru

13. 2. 2014- útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze

8. 5. 2014- zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín

24. 5. 2014- založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze

30. 8. 2014- útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem

Lidovky.cz: V 90. letech ale tito radikálové spíše osvobozovali zvířata z klecí. Zapalování aut je v tuzemsku nový trend...
Ano, to je novinka. Ale ti environmentalisté k tomu měli také poměrně blízko. Když třeba útočili na velín lanovky na Macoše. Můžeme to počítat za předobraz toho současného násilí.

Lidovky.cz: Pokud se podíváme na webové stránky současných levicových extremistů, tak hodně reflektují akce ze zahraničí. Kde je v Evropě tato scéna nejsilnější?
Nejvíce v jižních evropských státech. Tam to není ale jen kvůli té nedávné ekonomické krizi, ale ty anarchistické myšlenky tam mají delší tradici.

Lidovky.cz: Podle informací serveru Lidovky.cz neměl vůdce nedávno zadržených „prvních českých teroristů“ zálibu v násilí. Byl pacifistou a měl i odpor k alkoholu a drogám. Jak je možné, že takový člověk najednou začne plánovat útok na vlak?
Z obecného hlediska hodně anarchistů odmítá násilí proti lidem. Mířili především na majetek. Bylo to hodně vidět i u akcí skupiny Sítě revolučních buněk, která třeba zapalovala auta, když se nikomu nic stát nemohlo. V zahraničí ale levicoví radikálové útočí i na fyzické osoby.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněk navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány. 

Lidovky.cz: Podle policie chtěla skupina zaútočit na vlak, který zrovna přejížděl na mostě. Tam přeci oběti hrozily...
To sice máte pravdu. Pořád bych ale řekl, že militantní anarchismus odmítá násilí proti osobám. Třeba na Balkánu často dávali dopředu echo, aby se při útocích eliminovalo riziko nějakých obětí.

Lidovky.cz: Skupina kolem Petra S. se hlásí ke směru anarchopacifismus. Ten vlastně hlásá nenásilí. Koresponduje to vůbec s faktem, že podle policie zapalovali různé objekty a chystali velkou akci na vojenský vlak?
To, že se hlásil k podobnému směru, jeho jednání nevylučuje. Třeba v minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro tu Síť revolučních buněk mohl být tím nepřítelem míru vlak NATO, který převážel ten vojenský materiál.

Lidovky.cz: Kromě zapalování policejních aut a mýtné brány na sebe radikálové upozornili i pár akcemi proti restauraci Řízkárna. Proč se na ni tak zaměřili?
Řízkárna pro ně začala představovat symbol kapitalismu. Nyní si našli konkrétního člověka, vůči kterému se mohou vymezit. Je nutné také říct, že aktivity proti Řízkárně nespočívaly jen v těch radikálních akcích, ale na bojkotech se podíleli i umírnění anarchisté.

Štěpán Výborný, expert na extrémismus

Štěpán Výborný, expert na extrémismus z Masarykovy univerzity

Lidovky.cz: Mají vůbec ti útočníci nějaké požadavky? Za jakých podmínek by přestali na podnik útočit?
Určit tam nějaké požadavky je opravdu obtížné. Podle mě prostě budou chtít tu restauraci úplně zlikvidovat. 

Lidovky.cz: Jak vůbec čeští anarchisté vnímají akce radikálů?
Nemají podporu. Nemalá část si myslí, že takové akce anarchismu škodí a preferují spíše osvětu a vzdělání společnosti.

Lidovky.cz: Můžeme v nejbližší době očekávat další radikalizaci české anarchistické scény?
Myslím, že tohle byl určitý vrchol. Teď podle mě ta radikalizace bude klesat, ale není vyloučeno, že se to později vrátí.

jzlJakub Zelenka

Adecco spol. s r.o.
Svářeč Ostrava Hrabová, přímo pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 31 000 Kč