Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 24 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Utonutí dvou chlapců v jezeře Lhota musí projednat krajský soud, státní zástupkyně podala stížnost

Jezero Lhota je oblíbeným místem, kde lidé tráví horké dny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Lhota je oblíbeným místem, kde lidé tráví horké dny. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Mělník Státní zástupkyně Dana Čechová v pondělí podala stížnost proti středečnímu rozhodnutí mělnického soudu, který zastavil trestní stíhání rodičů dvou vietnamských chlapců, kteří se v roce 2018 utopili v jezeře Lhota u Prahy. Případem se tak bude zabývat krajský soud, řekl v pondělí mluvčí mělnického soudu Jindřich Špergl.

Státní zástupkyně podle Špergla zatím podanou stížnost neodůvodnila, počká na zaslání písemné verze rozsudku mělnického soudu, až poté stížnost odůvodní. Případ tak posoudí Krajský soud v Praze. Státní zástupkyně požadovala podmíněný trest na spodní hranici, obhájce navrhoval zproštění obžaloby. Rozsudek soud vynesl bez přítomnosti rodičů.

Jezero Lhota a na mapě vyznačená dětská pláž, kde se v roce 2018 utopili dva...

Jezero Lhota a na mapě vyznačená dětská pláž, kde se v roce 2018 utopili dva vietnamští chlapci.

Dva vietnamští chlapci se na přírodním koupališti utopili 2. srpna 2018. Ve vodě je našli potápěči asi po dvou hodinách od nahlášení, že zmizeli. Případ vyvolal velkou pozornost, neboť podle některých médií personál areálu otálel s pomocí rodičům, kteří děti hledali, matkám dětí prý nikdo nevěnoval pozornost. Ředitel areálu Robert Nedvěd to tehdy odmítl.

Čechová po vynesení rozsudku řekla, že považuje rozsudek za spravedlivý. Nelíbil se jí ale přístup rodičů, matky a otce jednoho a matky druhého utopeného chlapce. „Obžalovaní nevypovídali v přípravném řízení, nevyjádřili se k té věci, v pondělí se hlavního líčení nezúčastnili. Pokud by tady v pondělí byli přítomni, tak můžeme říci, že to hlavní líčení mělo minimálně výchovný efekt. Ale oni tady v pondělí nebyli,“ řekla ve středu Čechová.

Úmrtí dětí je největší trest

Podle soudu je pro rodiče největším trestem úmrtí dětí. Shodli se na tom i státní zástupkyně a obhájce. V případě, v němž soud zastavil trestní stíhání, mohla státní zástupkyně do tří dnů podat proti rozhodnutí stížnost, poslední den tak byl v pondělí. Obžaloba rodiče, matku a otce jednoho chlapce a matku druhého utonulého, vinila z usmrcení z nedbalosti.

Několik dní po tragédii se na koupališti sešlo asi 150 lidí na pietní akci. Kolem dřevěného kříže u lesní cesty účastníci položili květiny a svíčky. Hrála harmonika, někteří lidé tiše zpívali a podle vietnamského zvyku házeli na pietní místo hrsti rýže.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!