Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Utrpěl jsem újmu na cti, stěžuje si Rittig na pouta a zadržení

Ivo Rittig odmítl vypovídat, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivo Rittig odmítl vypovídat, | foto: MAFRA: Michal Šula

PRAHA Usoudíme mu zadek, hrozil lobbista Ivo Rittig státnímu zástupci Adamu Borgulovi krátce po tom, co ho policie v březnu podruhé zadržela kvůli obavě, že uteče. Nakonec ubral a trestní oznámení na státního zástupce dozorujícího jeho případ nepodá. Protiútok však se svými obhájci chystá. Mimo jiné si stěžuje kvůli "újmě na občanské cti" během zadržení, kdy ho novináři vyfotili a natočili s pouty na rukou.

"V nejbližší době nás čeká kárná stížnost na Adama Borgulu, podnět k vnitřnímu dohledu vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové a bráníme se také proti tomu, jak byl zadán znalecký úkol znalci přibraného policií," uvedla pro server Lidovky.cz Rittigova advokátka Karolína Babáková.

ČTĚTE TAKÉ:

Borgula se podle Rittiga snaží účelově rozšířit vyšetřování o valnou hromadu papírny Neograph. Právě v ní měl podle obvinění nastrčeného svého člověka Jana Janků a mohl tak z každé jízdenky, kterou firma dodávala pražskému dopravnímu podniku, přes společnost Cokeville Assets poslat 17 haléřů na svůj účet.

Spor o valnou hromadu

Ona valná hromada souvisí se stěžejním svědkem v jízdenkové kauze Vladimírem Sittou. Sitta vlastnil polovinu společnosti, jenže státní zástupkyně mu zakázala na ní hlasovat, kvůli čemuž přišel o 43 procent akcií. Za to teď chce žalovat český stát o 200 milionů korun.

"Jedná se o nesouvisející valnou hromadu, která se navíc konala v roce 2014, tedy několik let poté, co mělo dojít k údajné trestné činnosti v dopravním podniku. Přesto v souvislosti s touto valnou hromadou zve některé obhájce jako svědky k výslechu," namítá Babáková.

Nepřímo Rittig na Borgulu útočí i u Generální inspekce bezpečnostních sborů. Další jeho advokát Vlastimil Rampula k ní v dubnu podal oznámení kvůli druhému Rittigově zadržení. Zakuklenci si pro něj v březnu podruhé přišli po tom, co mu soud vrátil pas a umožnil mu tak vycestovat. Pražské vrchní zastupitelství ho kvůli tomu navrhlo vzít do vazby, jenže neuspělo. Lobbista byl ještě týž den na svobodě a zavelel do protiútoku, jeho obhájci mluvili o "do očí bijící nezákonnosti".

Dvě obvinění Rittiga

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Rittigův obchodní partner Peter Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím jejího někdejšího jednatele Jana Janků fakticky řídili Rittig a advokáti David Michal a Marek Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl. V případě prokázání viny pětici hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Rittig zároveň čelí obvinění kvůli úniku tajných informací  z Bezpečnostní informační služby. V kauze je obviněna i pravá ruka expremiéra Petra Nečase Jana Nagyová.  

Zamýšleli ho dehonestovat

"Bez zákonného důvodu byla omezena osobní svoboda Ivo Rittiga. Současně mu byla způsobena morální újma v podobě nepřípustné dehonestace jeho osoby ze strany zainteresovaných orgánů činných v trestním řízení, ač pro takové tvrzení nebyl zjištěn ani předložen žádný důkaz. V neposlední řadě utrpěl Ivo Rittig újmu na občanské cti masivní mediální prezentací jeho osoby s pouty na rukou. Všech těchto následků a důsledků zadržení v podobě újmy na právech Ivo Rittiga si musela být příslušná úřední osoba vydáním pokynu k zadržení Ivo Rittiga vědoma či dokonce takový následek zamýšlela," píše Rampula v dubnovém oznámení inspekci.

"Tímto jednáním dosud neustanovená úřední osoba činná u protikorupční policie, Útvaru odhalování organizovaného zločinu nebo Vrchního státního zastupitelství v Praze překročila svou pravomoc v úmyslu způsobit Ivo Rittigovi závažnou újmu a mohla se tak dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby," míní Rampula. 

Sám Borgula se nechce k protikrokům obhajoby vyjadřovat, krátce po Rittigově slovní kanonádě po druhém zadržení nicméně uvedl, že pokud k tomu bude důvod, opět podá nový návrh na vzetí do vazby. Bradáčová zmínila, že i způsob vedení obhajoby má své mantinely.

Státní zástupci slouží ochraně veřejného zájmu, nikoli tomu či onomu premiérovi, říká prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová..

Státní zástupci slouží ochraně veřejného zájmu, nikoli tomu či onomu premiérovi, říká prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová..

Kriminalisté v kauze kolem Jany Nagyové mezitím intenzivně prověřují podezření Rittiga z manipulace veřejných zakázek a převodů stovek milionů do zahraničí, jak uvedla MF DNES, požádali i o zahraniční pomoc. Rittiga nicméně dosud neobvinili, což se ale může změnit. "Že nepadlo obvinění, neznamená, že ještě nepadne," říká k tomu náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Kromě praní špinavých peněz, které měly téci z dopravního podniku, čelí Rittig i obvinění z úniku tajných informací, k nimž se měl dostat přes tehdejší šéfku úřadu vlády Nagyovou. Právě v této kauze skončilo vyšetřování, obvinění se mají začít seznamovat se spisem. Vedle Rittiga s Nagyovou jde o advokáta z kanceláře MSB Legal zastupující lobbistu Davida Michala a advokáta Tomáše Jindru.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...