4. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Moderní odstřelovací pušky, samopaly i kulomet. URNA zbrojí proti teroristům

Útočná puška Heckler & Koch HK417 (7.62x51mm) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočná puška Heckler & Koch HK417 (7.62x51mm) | foto: Wikimedia

PRAHA Elitní tuzemská protiteroristická jednotka v reakci na teroristické útoky v Evropě obměňuje svůj arzenál. Modernizace se týká mimo jiné samopalů, odstřelovacích pušek či munice, která by měla být schopna prostřelit i balistické vesty teroristů. Do nového vybavení útvar investuje desítky milionů korun.

Obměnu výstroje rozložil Útvar rychlého nasazení (URNA ) do tří let, začala předloni a probíhá postupně až do konce letošního roku. O zahájení této modernizace rozhodl policejní prezident Tomáš Tuhý v reakci na tehdejší útoky v Evropě. Teroristé tehdy několikrát útočili například v Paříži, kde se jejich cílem stala redakce satirického časopisu Charlie Hebdo.

„Přezbrojování Útvaru rychlého nasazení souvisí s celkovou změnou bezpečnostní situace a potřebou modernizace původního, již opotřebeného vybavení,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Cvičení útvar rychlého nasazení na motolské nemocnici v roce 2011.
Aktuální verze samopalu Heckler & Koch MP7A1 ráže 4.60x30mm.

Policejní prezidium podle mluvčí počítá s celkovými náklady ve výši desítek milionů korun. Šéf útvaru Libor Lochman hovořil konkrétněji. „V ceně je zahrnuto vybavení i pro krajské zásahové jednotky a takzvané prvosledové hlídky, tedy pořádkové policisty se zvláštním výcvikem. Jde ale zhruba o 40 až 50 milion korun,“ řekl.

Protibalistická výzbroj

Nová výzbroj URNA

Samopaly

  • Heckler & Koch MP7 (4.60x30mm)

Kulomety

  • FN MINIMI (5.56x45mm)

Útočné pušky

  • Heckler & Koch G36C (5.56x45mm)
  • Heckler & Koch G36K (5.56x45mm)
  • Heckler & Koch HK417 (7.62x51mm)

Odstřelovačské pušky

  • SIG SSG 3000 Sniper (308 Winchester)
  • SAKO TRG-42 (338 Lapua Magnum)

Protiteroristická jednotka nakoupila, nebo teprve pořídí nové útočné pušky a účinnější samopaly. Jde především o samopaly typu Heckler & Koch MP7 ráže 4.6x30mm a odstřelovačské pušky SIG SSG 3000 Sniper ráže 308 Winchester a SAKO TRG-42 ráže 338 Lapua Magnum účinné na velké vzdálenosti. Nákup zahrnuje i útočné pušky Heckler & Koch HK417 ráže 7.62x51mm, které se používají i pro střelbu z vrtulníku, a zbraně ráže 5,56x45mm jako Heckler & Koch G36C, G36K či lehký kulomet FN MINIMI.

Útočná puška typu Heckler & Koch G36 ráže 5.56x45mm.

Útočná puška typu Heckler & Koch G36 ráže 5.56x45mm.

S tím souvisí i pořízení průbojné munice, která dokáže zastavit nepřítele s balistickými vestami. „Jak se vyvíjí terorismus, tak se vyvíjí výzbroj. Bylo potřeba nakoupit zbraně a munici s vyšším zastavovacím účinkem,“ řekl serveru Lidovky.cz Lochman. „V rámci projektu Atlas, který sdružuje všechny protiteroristické jednotky, komunikujeme také s kolegy ze zahraničí po celé Evropě. Na základě toho jsme vyhodnotili, že chceme některé věci přezbrojit.“

Kromě nových zbraní obdrží speciální jednotka i nezbytné doplňky. Mezi nimi například neviditelné laserové zaměřovače nebo techniku pro noční vidění. URNA se navíc s ostatními evropskými protiteroristickými útvary každý rok pravidelně účastní několika cvičení. Loni absolvovala speciální výcvik mimo jiné i v Izraeli.

Výročí Charty 77

Útvar rychlého nasazení (URNA)

URNA je celostátní útvar Policie České republiky, který slouží k ozbrojeným zásahům proti teroristům, při únosech osob a dopravních prostředků, při zásazích proti nebezpečným pachatelům organizované trestné činnosti a pachatelům zvlášť závažných úmyslných trestných činů.

Provádí zejména zadržení podezřelých osob, u nichž je zvýšené nebezpečí, že se vzepřou použití donucovacích prostředků, a to i za použití zbraně.

Útvar je podřízený náměstkovi policejního prezidenta, který se souhlasem ministra vnitra o jeho vyslání rozhoduje.

Příslušníci jsou vybíráni z řad policistů ve vícestupňovém výběrovém řízení. Podrobeni jsou dalšímu zvláštnímu fyzickému a odbornému výcviku.

V roce 2000 jednotka zadržela Jiřího Kajínka, který utekl z Věznice Mírov, a v roce 2012 Davida Ratha pro údajný úplatek ve výši 7 milionů korun v krabici od vína. V současnosti zajišťuje mimo jiné ochranu diplomatů v Iráku a Pákistánu.

Zdroj: Wikipedia

Útvar rychlého nasazení před zásahem.
Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz