130 let

Právě v tomto pokoji ve 4. patře s velkým oknem vedoucím do dvora pravděpodobně zemřel Jan Palach. Strávil v něm tři dny než 19. ledna 1969 v půl čtvrté odpoledne podlehl rozsáhlým popáleninám. | foto: Jan Bartoš

Původní zpráva

Uvnitř zemřeli Palach a Toufar. Zpustlé sanatorium prominentů je na prodej

Česko
  •   6:00
PRAHA - V únoru 1950 přivezli do budovy v pražské Legerově ulici k smrti zbitého faráře Josefa Toufara. O devatenáct let později popáleného studenta Jana Palacha. Dramatické okolnosti dvou zmařených životů poznamenaných totalitním komunistickým režimem až do předminulého týdne nic nepřipomínalo. Teď na domě ilegálně visí jejich podobizny. A stát se chce zpustlé stavby co nejrychleji zbavit.

Fasáda je naopak němým svědkem státního dohledu. Právě stát totiž nechal dům zchátrat a teď na něj pověsí ceduli s nápisem: Na prodej.

Denně kolem bez povšimnutí projedou tisíce aut a projdou stovky lidí. Oprýskané šedivé budovy totiž leží v těsné blízkosti rušné magistrály. Okna v přízemí jsou z části vymlácená a kvůli nevítaným návštěvám bezdomovců už několik měsíců zazděná. Domy jsou zpustlé už řadu let. A to odpovídá jejich stavu. "Ty domy znám. Jsou skutečně v bídném stavu," potvrzuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Svého času to přitom bylo frekventované místo. Za minulého režimu se uvnitř nacházelo sanatorium, které sloužilo zejména stranickým kádrům. Jeho součástí byla i klinika plastické chirurgie s popáleninovým centrem. Právě na ni byl převezen student Jan Palach poté, co se zapálil u kašny před Národním muzeem, která je od bývalé kliniky téměř na dohled.

Změna přišla v 80. letech. "V roce 1984 přešlo právo hospodařit s budovou, která patří státu, na jeden z ústavů tehdejší Československé akademie věd," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Akademie věd Jan Martinek.

Vědce vystřídali hasiči

V budově tak pobývali vědečtí pracovníci a to se nezměnilo ani po revoluci. Nevyužité místnosti se pronajímaly. Do domu se však nijak neinvestovalo a v roce 2007 Akademie věd rozhodla, že už je pro ni budova nevhodná. Našel se však nový zájemce. "Budovu jsme získali bezúplatným převodem mezi organizačními složkami státu," uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

ČTĚTE TAKÉ:

Památník Jana Palacha a Josefa Toufara z dílny designéra Otakara Duška. Nachází se na fasádě budovy bývalého sanatoria v Legerově ulici v Praze, v němž oba muži zemřeli.
Památník Jana Palacha a Josefa Toufara z dílny designéra Otakara Duška. Nachází se na fasádě budovy bývalého sanatoria, v němž oba muži zemřeli.

Památník Jana Palacha a Josefa Toufara z dílny designéra Otakara Duška. Nachází se na fasádě budovy bývalého sanatoria, v němž oba muži zemřeli.

Hasiči měli s budovou velké plány. Má totiž výhodnou polohu - stojí jen pár metrů od pražské hasičské centrály. Do Legerovy ulice se měli přestěhovat tzv. preventisté, kteří mají na starosti požární ochranu. Jenže nejprve bylo třeba budovu rekonstruovat. "V době převodu nemovitosti byly odhadované náklady na rekonstrukci v řádu 80 milionů," uvedla Adamcová.

Peníze sice hasiči měli, ale nakonec se je rozhodli využít jinak. Místo investice do starého dvojdomu využili finance na výstavbu hasičské stanice v Modřanech. O historicky významnou budovu už proto nemají zájem. "V průběhu roku bude nabídnuta ve veřejném nabídkovém řízení," oznámila mluvčí s tím, že se nyní zpracovává znalecký posudek na cenu.

Místo připomínky Palacha s Toufarem se tak stát patrového domu zbavuje. Navíc, jak vyplývá z odpovědí pro Lidovky.cz, ani pražští hasiči, ale ani Akademie věd se umístěním pamětní desky, která by připomínala události za zdmi domu, nezabývali. "Tyto otázky řeší spíše orgány městských částí," odkázal mluvčí Martinek na Prahu 2, na jejímž území dům stojí.

Rekonstrukce? 80 milionů stačit nebude

Jenže pokud se dům dostane do rukou soukromého vlastníka, mohlo by být umístění památníku problematické. "Součástí výběrového řízení by měl být závazek, že nový majitel dá k jeho umístění souhlas," míní starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).  

Palachův týden

Články, komentáře, vzpomínky.

Čtěte o Palachově týdnu na serveru Lidovky.cz.

Sama připouští, že o umístění památníku začala uvažovat až ve chvíli, kdy se na fasádě domu objevil památník ilegální. V den výročí Palachovy smrti, téměř na minutu přesně, ho tam umístil umělec Otakar Dušek. Úmrtí Palacha s Toufarem připomínají jejich podobizny a datumy jejich úmrtí: 19. leden 1969 a 25. únor 1950.

Černochová plánuje zapojit do tvorby památníku místního sochaře Olbrama Zoubka a k jeho financování uspořádat veřejnou sbírku. Nicméně pokud se Palach s Toufarem skutečně dočkají, bude to nejdříve za několik měsíců či spíše let. Dům je totiž třeba nejprve opravit. "Sebehezčí památník by na takto zdevastované budově nebyl nic pěkného," řekla Černochová.

Aby se z prostor stalo opět obyvatelné místo, bude muset nový majitel investovat nemalou částku. "Odhadovaných 80 milionů dle mého na opravu stačit nebude," míní architekt Lukeš. Server Lidovky.cz se chtěl osobně přesvědčit, jak to uvnitř zapomenutých budov vypadá. Povolení ke vstupu však nedostal. "Byl vydán interní pokyn, který zakazuje pohyb civilních osob v objektu, a to z důvodu jejich bezpečnosti," vysvětlila zákaz mluvčí hasičů Adamcová.

Josef Toufar a Jan Palach

JOSEF TOUFAR 

  • Farář z Číhošti na Vysočině, zemřel 25. února 1950, přesně dva roky po komunistickém převratu, ve státním sanatoriu v Praze na následky předchozího mnohatýdenního mučení.
  • Záminkou k jeho zatčení 28. ledna 1950 byla zvěst o zázraku, o kterém podali zprávu farníci z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Podle jejich svědectví se při mši 11. prosince 1949 (a znovu pak o čtrnáct dní později) opakovaně pohnul křížek za farářovými zády.
  • Komunistická Státní bezpečnost tento dodnes nevysvětlený úkaz okamžitě využila pro své tažení proti církvi, která pro ni představovala jednoho z nejsilnějších protivníků. Toufar byl nejprve nařčen z podvodu, později také z homosexuality a pedofilie (děti ke křivým výpovědím donutila Ludmila Brožová Polednová, známá dnes hlavně z procesu s Miladou Horákovou).
  • Po posledním Toufarově mučení ho StB převezla do pražského sanatoria, kde doufali, že ho lékaři ošetří alespoň tak, aby byl schopen účastnit se vykonstruovaného procesu, který se měl konat za několik dní. Toufar však následkům mučení podlehl. (VÍCE VIZ FOTOGALERIE)

JAN PALACH

  • Student filozofické fakulty Univerzity Karlovy, zemřel ve 20 letech. 
  • Upálil se na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Polil se benzínem a zapálil 16. ledna 1969 před budovou Národního muzea, o tři dny později svým zraněním podlehl.
  • Hospitalizován byl na popáleninovém oddělení v Legerově ulici v Praze. Dodnes se uchovaly tajně pořízené záběry, které ho zachycují ještě živého - obvázaného od hlavy až k patě leží na nemocničním lůžku. (VÍCE VIZ FOTOGALERIE)
Autor: Šárka Pálková
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás