Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Už ani ti Rumuni nás nešetří

Česko

KULTURNÍ DIÁŘ Díky Martinu Vadasovi se mohou tisíce televizních diváků přesvědčit, že BrožováPolednová není žádná roztomilá bábi, jak ji nyní titulují spoluvězeňkyně, ale osoba, která posílala nevinné lidi na desítky let do kriminálu, a nezaváhala ani před podpisem trestu smrti pro nejstatečnější ženu našich novodobých dějin. Při procesu nebyla žádnou figurantkou, ale důležitou prokurátorkou a její nepříjemně sonorní hlas se doslova zařezává do uší stejně jako stupidní argumenty, které jsou výplodem bolševické propagandy.

Stejně tak je vidět, že si svou moc užívala s prasečí radostí. Po šedesáti letech zůstala stejně tupá a nepoučitelná a i její dnešní výroky jen znovu potvrzují, že ženám, které odsoudila a které za války bojovaly proti nacismu a skončily v koncentrácích, nesahala ani po kotníky.

Dnes je po právu v base, ale v magazínu Práva dostaly její pitomé žvásty prostor, který bývá vyhrazen osobnostem nejvyšší důležitosti. Má fešácký kriminál, kde si hezky pokouká na televizi, požvatlá. Zatímco ty, které odsuzovala, byly mučené, o hladu, na samotkách.

Dnes jsme samozřejmě humanisté, stařence by nikdo neubližoval, ale baba to stejně neuzná a ani špetku lítosti neprojeví, ve své primitivní třídní nenávisti trčí na věčné časy. A že si komunisté stěžují na Vadasův Proces H.? Zvláštní. Vždyť si ten svůj triumf hezky a důkladně natočili, aby mohli v národu vyvolat patřičný děs, a najednou jim vadí, že to může vidět celý národ.

Už i Rumuni píší, jak je na tom česká kultura mizerně, pokud jde o peníze. Článek, kde dostáváme na frak, otiskl deník Romania Libera a převzaly ho internetové evropské noviny, které vycházejí též v české mutaci (www.presseurop.eu). Autor stav sice místy zábavně zjednodušuje – prý se český kulturní život odvíjí od rivality mezi Kunderou a Havlem. Ta je středem všeho, a navíc oba pány už nikdo nečte, když tak jen starci... Méně zábavná a na evropském fóru méně reprezentativní je ale pasáž o tom, jak je v Česku rozpočet na kulturu nejnižší ze všech evropských zemí.

„Když začátkem tohoto roku Česká republika převzala předsednictví EU, minulá i současná kulturní situace země byla představena, zcela oprávněně, jako velký trumf,“ píše Dan Alexe a pokračuje, že navzdory tomu kultura nebyla v oficiálních proslovech bývalé Topolánkovy vlády vůbec zmíněna. Evropské kulturní osobnosti si ovšem dobře všimly, že ČR je země, která na podporu kultury poskytuje nejméně peněz, neboť kulturní rozpočet 1 % HNP je nižší než evropský průměr. „Česká republika nemá právní řád, který by se zabýval kulturními otázkami, a případné donace soukromých osob či institucí nepodléhají daňovým výhodám, jako tomu je v jiných zemích, zejména ve Francii.“

Sice bych ráda viděla, jak to chodí v Rumunsku, ale to už je zase jiná píseň, toto hodnocení je bohužel mrazivě přesné, jen naši politici si myslí, že si toho nikdo v Evropě nevšimne.

O autorovi| Jana Machalická, redaktorka LN

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...