Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už bude líp, doufají aerolinky

Česko

HONGKONG Letecké společnosti i dodavatelé letadel už pociťují první náznaky zmírnění recese, která jejich odvětví tvrdě sužuje.

Vyplývá to z jejich včerejších vyjádření na asijském aerosalonu v Hongkongu a dalších zveřejněných dat.

Akcie evropských aerolinií díky tomu vzrostly, i když se přepravci obávají vysokých cen paliv.

Výrobce letadel Airbus předpokládá, že počty cestujících v letecké dopravě začnou růst příští rok díky celkovému oživení ekonomiky. Nárůst v příštím roce odhaduje celosvětově na 4,6 procenta, letošní pokles by podle odhadů Airbusu mohl být dvouprocentní.

V Evropské unii se v červenci meziroční pokles osobní přepravy zbrzdil na 4,3 procenta. Průměrný pokles za prvních šest měsíců roku byl 9,6 procenta.

Air France-KLM v Evropě oznámila, že v srpnu jí počty cestujících klesly o 2,9 procenta. Kapacitu letadel ale společnost naplnila z 84,8 procenta, což představuje meziroční zvýšení o 1,1 procentního bodu. Akcie společnosti v reakci na tato zveřejněná čísla vzrostly o šest procent. Irské společnosti Aer Lingus v srpnu dokonce stoupl meziročně počet cestujících o 7,7 procenta.

Nákladní přeprava, která slouží jako ukazatel kondice světové ekonomiky a zahraničního obchodu, v Evropě proti červenci minulého roku klesla o 13,4 procenta. Průměrný pokles předchozích šesti měsíců činil ale hrozivých 22,4 procenta. Očekávaná ztráta devět miliard Také Air France-KLM pozorovala v posledních měsících v nákladní přepravě stabilizaci.

Airbus odhaduje, že v roce 2011 vzroste osobní letecká přeprava o sedm procent, uvedl na aerosalonu v Hongkongu viceprezident pro tržní a produktovou strategii podniku Laurent Rouaud. Dodal ale, že obrovskou otázkou zůstávají náklady, zejména palivové.

Boeing se v hongkongské předpovědi zaměřil spíš na prodej letadel. Americký strojírenský koncern předpokládá, že do roku 2011 se světový trh s letadly nevzpamatuje. „Příští rok bude rokem hospodářského oživení, v roce 2011 se oživí letecký průmysl a teprve v roce 2012 aerolinie zvýší poptávku po nových letadlech,“ předpověděl prezident marketingu v divizi dopravních letadel Boeing Randy Tinseth. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) předpokládá, že světová letecká přeprava letos vykáže čistou ztrátu devět miliard dolarů. V pololetí byla čistá celková ztráta aerolinií zhruba šest miliard dolarů.

Airbus i Boeing proto čeká nejhorší celoroční počet zakázek za posledních 15 let. Situace nutí aerolinie rušit objednávky nových strojů nebo odkládají jejich převzetí.

Podle ekonomů se světová ekonomika pomalu dostává z recese.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) obnoví hrubý domácí produkt USA a eurozóny růst již ve třetím čtvrtletí.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!