14. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrah z Paroubkova večírku na svobodu? Možná už v září, posudky jsou hotové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení. | foto: MAFRA

KARVINÁ/PRAHA Už příští měsíc by mohlo být jasno, zda někdejší hoteliér Bohumír Ďuričko opustí celu. Soud shromáždil všechny potřebné podklady, aby o dalším osudu jednoho z nejznámějších českých vrahů rozhodl. Ďuričko má za sebou dvě třetiny trestu, který obdržel za vraždu syna provozovatele Matějské pouti. Bývalý podnikatel požádal o podmíněné propuštění letos v únoru.

„Spis se vrátil zpět na soud s oběma znaleckými posudky z oboru psychiatrie i psychologie,“ potvrdila serveru Lidovky.cz předsedkyně Okresního soudu v Karviné Pavlína Jurášková. Právě její lidé musí Ďuričkovu žádost vypořádat, protože podnikatel sedí v karvinské věznici. Hoteliér má podle rozsudku strávit za mřížemi 12,5 roku, dosud tam pobyl necelých devět.

Tragický případ Bohumíra Ďurička a rodiny Kočkových se začal odvíjet 9. října 2008 v pražském hotelu Monarch. Tehdejší lídr opoziční ČSSD Jiří Paroubek tam slavnostně představil svou knihu Česko, Evropa a svět očima sociálního demokrata. Po skončení oficiální části večera skončili v potyčce právě hoteliér a Václav Kočka mladší. Slovní výměna vyústila ve střelbu, po níž padl syn provozovatele Matějské pouti mrtvý k zemi. Ďuričko stiskl spoušť třikrát.

Karvinský okresní soud začal zvažovat možné propuštění Ďurička letos na jaře. Aby mohl žádost exhoteliéra vypořádat pečlivě, v dubnu si objednal dvojici posudků. Jeden psychiatrický a druhý z oboru klinická psychologie. Oba měly objasnit asi nejdůležitější otázku, na kterou si musí soud odpovědět. Zda se podnikatel za roky ve vězení dostatečně napravil, aby se mohl zařadit do společnosti.

„Klíčovou k posouzení je otázka, zda a jakým způsobem se výkon trestu odnětí svobody promítl do resocializace odsouzeného,“ vysvětlila už dříve předsedkyně soudu Jurášková. Obě analýzy má soud na stole. Jejich obsah však tají. Nejprve se musí dostat do ruky všem stranám řízení. Zda posudky (ne)nahrávají Ďuričkovi, si zatím nechávají pro sebe i jeho advokáti.

Zpracování posudků trvalo přes dva měsíce

„Bohužel vám nemůžeme poskytnout odpověď na váš dotaz, jelikož klient si nepřeje, abychom médiím poskytovaly jakékoliv informace,“ sdělila serveru Lidovky.cz Ludmila Gerlová z advokátní kanceláře Vadima Rybáře, jenž podnikatele zastupuje. Nicméně závěry analýz, jejichž zpracování zabralo přes dva měsíce, by mohly zaznít veřejně už poměrně brzy. Karvinský soud nařídil jednání na 21. září.

Zda se právě tento den dozví podnikatel kýžené rozhodnutí, lze jen odhadovat. Nicméně bránit by tomu nic nemělo. „Výsledek nelze předjímat,“ poznamenala předsedkyně soudu Jurášková. Dosud proběhla dvě jednání, na nichž se soud možným propuštěním bývalého hoteliéra zabýval. Ďuričko během nich popsal zkušenosti z vězení, požádal soud o solidaritu a svérázným způsobem ujistil přítomné o své nápravě.

Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení.
Václav Kočka se synem Václavem, pozdější obětí Ďurička.

„Hodlám se zdržet pití alkoholu a nebudu u sebe nosit zbraň,“ slíbil. „Ubezpečuji vás, že z mé strany vám žádné nebezpečí nehrozí, vám ani komukoli jinému,“ uklidnil pak pozůstalé. Pokud se podnikatel dočká svobody, zbraň dost možná ani při sobě nebude smět nosit. Soud zvažuje, že v mu v případě propuštění zbrojní průkaz sebere. U policie už tak ověřuje, zda je podnikatelův průkaz stále v platnosti.

Zpráva o možném předčasném ukončení trestu u rodiny Kočků rozjitřila emoce. Podle pozůstalých si podnikatel shovívavost nezaslouží. O jeho činu dodnes mluví jako o popravě. „On toho činu lituje proto, že sedí. Nelituje toho proto, že mi popravil bráchu,“ řekl u jednoho z jednání bratr zavražděného Jan. Hlava rodiny podle svých slov pak ani nemá sílu aktuální dění s Ďuričkem sledovat. „Mně tyhle věci lezou na nervy a duševně tím trpím,“ vysvětlil už dříve serveru Lidovky.cz Václav Kočka.

  • 15Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz