15. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jednání startují: čtyři kraje mohou mít vládu bez komunistů

Předseda KSČM Vojtěch Filip se raduje z volebního výsledku, v pozadí Jiří Dolejš a Pavel Kováčik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip se raduje z volebního výsledku, v pozadí Jiří Dolejš a Pavel Kováčik. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Komunisté míří k moci, ve dvou krajích povedou jednání o vládě. Přesto nemají vyhráno, pokud se ostatní partaje dokáží shodnout, může KSČM ostrouhat ve čtyřech krajích. Povolební jednání startují - přečtěte si souhrn.

Moravskoslezský kraj: oražovo-rudá koalice bude pokračovat

Cesta, kterou prorazili v právě skončeném období v Moravskoslezském kraji, je volná. V Ostravě podle všeho oranžovo-rudá koalice bude pokračovat, ovládá 44 ze 65 křesel. I když lídr ČSSD Miroslav Novák oznámil jednání na pondělí, je spíše domluveno. Teoreticky ale připadají v úvahu koalice s KDU-ČSL a Nezávislými či už dříve sociálními demokraty zavržené spojenectví s ODS.

Olomoucký kraj: ČSSD se nebrání dohodě s komunisty

Podobně v Olomouci už tamní lídr ČSSD Jiří Rozbořil naznačil, že se nebrání dohodě s komunisty. Koalice s ODS a lidovci by sice mohla pokračovat, ale není to pravděpodobné. Jednání začne v pondělí.

VÍCE O VOLBÁCH 2012:

Jihomoravský kraj: ČSSD míří k dohodě s lidovci

Zřejmě jisto je už v Jihomoravském kraji. Dosluhující hejtman Michal Hašek (ČSSD) se hned v sobotu večer sešel se svým prvním náměstkem Stanislavem Juránkem (KDU-ČSL) a naznačili, že spolupráci prodlouží. Hašek se tak současně vyhne kritice spojené se spoluprací s komunisty. Definitivní slovo ale má padnout až v pondělí.

Zlínský kraj: rozhodnou Zemanovci

Zajímavá situace nastává ve Zlínském kraji. Tam totiž připadá v úvahu koalice bez účasti komunistů i ČSSD. Lídr vítězné ČSSD Stanislav Mišák se po ostré kampani „nemusí“ s jedničkou lidovců Jiřím Čunkem. A právě lidovci vysokým ziskem hlasů dosáhli pozice, kdy se mohou dohodnout s TOP 09 a STAN, ODS a Zemanovci na koalici, která by obě celostátně vítězné strany poslala do opozice.

Jiří Čunek

Jiří Čunek

O přízeň Zemanovců ovšem má zájem i Mišák, mohla by tak vzniknout trojkoalice ČSSD, KSČM a Zemanovců. Nebo jiná formace, která získá aspoň 23 z celkových 45 mandátů. Jednání zřejmě vyvrcholí až po druhém kole senátních voleb, protože Mišák i Čunek v nich kandidují. ČTĚTE VÍCE

Vysočina: pokračování tandemu ČSSD-KSČM

Na Vysočině, kde dosud vládla ČSSD s podporou komunistů, se může model opakovat. Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) nevyloučil ani koalici s lidovci, stejně jako přímé spojenectví s komunisty. Jednat chce ve středu.

Karlovarský kraj: KSČM a ČSSD přiberou hnutí

V obou krajích, kde komunisté vyhráli, chtějí získat hejtmany. V Karlovarském kraji nelze vyloučit, že by po příští čtyři roky mohla vládnout koalice složená z KSČM, ČSSD a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (HHROM). Že nebudou jednat pouze spolu, to po volbách připustili jak zástupci vítězných komunistů, tak druhých sociálních demokratů. Podle některých vyjádření zástupců KSČM i ČSSD by právě v pořadí čtvrté HHROM bylo nejpřijatelnějším partnerem.

Ústecký kraj: KSČM s koalicí s ČSSD váhá

Komunisté hodlají o koalici v Ústeckém kraji jednat v první řadě s ČSSD a Severočechy. Pro většinu v krajském zastupitelstvu stačí vítězným komunistům jeden z těchto dvou partnerů. Lídr KSČM Oldřich Bubeníček se už nekloní k levicové koalici, kterou preferoval v první reakci na výsledky voleb. Zevnitř strany se ozývají i hlasy, že koalice s ČSSD by byla popřením vůle voličů. První koaliční jednání jsou naplánovaná na pondělí. ČTĚTE VÍCE

Liberecký kraj: Starostové chtějí smířit rivaly

Starostové pro Liberecký kraj, kteří zde překvapivě volby vyhráli, usilují o koalici se Změnou pro Liberecký kraj a ODS. Měla by většinu 28 mandátů v 45členném zastupitelstvu. Problémem ale je, že Změna pro Liberecký kraj nemůže ODS vystát.

Michal Hašek a Jiří Pospíšil posbírali v krajských volbách nejvíce preferenčních hlasů.

Michal Hašek a Jiří Pospíšil

Středočeský kraj: menšinová vláda ČSSD se KSČM nelíbí

Ve středních Čechách chce ČSSD opět menšinovou vládu. To se ale komunistům, kteří v kraji téměř zdvojnásobili počet mandátů, nezamlouvá. Hodlají se otevřeně podílet na vládnutí. Podobný požadavek KSČM vznesla i před čtyřmi lety. Nakonec se ale se sociálními demokraty dohodla na tiché podpoře. Jednání mají začít až po druhém kole senátních voleb. ČTĚTE VÍCE

Plzeňský kraj: vyšoupne Pospíšila tandem ČSSD-KSČM?

Přestože v Plzni vyhrála ODS, sociální demokraté i tam chtějí hejtmana.  Pro vytvoření většinové koalice by se ODS musela spojit s levicí. Dosud vládnoucí ČSSD by stačilo, kdyby pokračovala v dosavadní spolupráci s komunisty. Ti si ale nyní o tři křesla polepšili a netají se tím, že už zřejmě nebudou chtít být jen tichým hlasem pro ČSSD. Ostrá vyjednávání se zřejmě rozběhnou až za týden. ČTĚTE VÍCE

Jihočeský kraj: malí vyjednávají s ČSSD společně

Vítězní sociální demokraté mohou uzavřít pohodlnou většinovou koalici s komunisty, což je zřejmě nejpravděpodobnější varianta vývoje. V úvahu také přichází širší koalice bez komunistů, tedy ČSSD s Jihočechy, starosty a lidovci. Menší strany se domluvily, že budou postupovat jednotně. Do opozice tak zamíří ODS.

Královéhradecký kraj: sociální demokraté vyjednávají se Zemanovci

O vládě v kraji rozhodne ČSSD. Jednat bude s komunisty, s nimiž by mohla vytvořit těsnou většinu. Jako alternativa se jí nabízí spojenectví s Koalici pro Královéhradecký kraj a se Zemanovci, s nimiž sociální demokraté už zahájili vyjednávání.

Pardubický kraj: komunisté nebo koalice?

V tomto kraji je situace velice podobná sousednímu Královéhradecku. I tady si vítězná ČSSD může vybrat: buď těsnou většinu s komunisty nebo dohadování vlády s Koalicí pro Královéhradecký kraj a tentokrát s TOP 09-Starosty.

Miloš Šenkýř, Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz