Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už nemám 101 hlasů, přiznala Němcová. Koalice skončila

Česko

  20:49aktualizováno  22:43
PRAHA - 101 se zadrhla. Dva poslanci ODS nebudou hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Koaliční partneři proto vykřikují: ODS už není důvěryhodný partner. V kuloárech se rozjela jednání o předčasných volbách.

Miroslava Němcová a Martin Kuba. foto: ČTK

Miroslava Němcová už nemá jako případná premiérka většinovou podporu poslanců. Krátce před hlasováním o důvěře pro Rusnokovu vládu oznámili Tomáš Úlehla a Jan Florián, že nebudou hlasovat s koalicí. Podle Němcové tak nezbývá, než jednat o předčasných volbách.

TOP 09 následně oznámila, že bude chtít svolat mimořádnou schůzi, na níž by se mělo hlasovat o rozpuštění sněmovny. "Není jisté, že budou všechny závazky splněny. Nebude-li aktivní hlasování 101, pak neexistuje," řekl Miroslav Kalousek. "Pokud nebude aktivních 101 hlasů ze stran TOP 09, LIDEM a ODS, potom platí, že deset minut po hlasování budeme žádat mimořádnou schůzi k rozpuštění sněmovny," dodal.

Rebelové z ODS ve straně končí

Krátce po desáté hodině večerní vyloučil poslanecký klub ODS rebely Floriána a Úlehlu, kteří se neúčastnili hlasování o důvěře Rusnokovy vlády a porušili koaliční většinu 101 hlasu. Tento krok podpořil i úřadující předseda strany Martin Kuba.

Následně šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda řekl, že navrhne vyloučení poslance Jana Floriána i lobbisty Tomáše Hrdličky ze strany. "Se sluhou musí jít i jeho pán," sdělil v textové zprávě. Počínání obou spolustraníků označil za neodpustitelnou zradu. Oba rebely ovlivnil prý právě Hrdlička. Podle Kuby čeká vyloučení i Tomáše Úlehlu, který byl do Sněmovny zvolen z kandidátky ODS ve Zlínském kraji. Server Lidovky.cz jako první uvedl, že Hrdlička oslovil před hlasováním poslance za ODS, aby rychlé předčasné volby prosadili (čtěte ZDE).

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!