Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už nemám 101 hlasů, přiznala Němcová. Koalice skončila

Česko

  20:49aktualizováno  22:43
PRAHA - 101 se zadrhla. Dva poslanci ODS nebudou hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Koaliční partneři proto vykřikují: ODS už není důvěryhodný partner. V kuloárech se rozjela jednání o předčasných volbách.

Miroslava Němcová a Martin Kuba. foto: ČTK

Miroslava Němcová už nemá jako případná premiérka většinovou podporu poslanců. Krátce před hlasováním o důvěře pro Rusnokovu vládu oznámili Tomáš Úlehla a Jan Florián, že nebudou hlasovat s koalicí. Podle Němcové tak nezbývá, než jednat o předčasných volbách.

TOP 09 následně oznámila, že bude chtít svolat mimořádnou schůzi, na níž by se mělo hlasovat o rozpuštění sněmovny. "Není jisté, že budou všechny závazky splněny. Nebude-li aktivní hlasování 101, pak neexistuje," řekl Miroslav Kalousek. "Pokud nebude aktivních 101 hlasů ze stran TOP 09, LIDEM a ODS, potom platí, že deset minut po hlasování budeme žádat mimořádnou schůzi k rozpuštění sněmovny," dodal.

Rebelové z ODS ve straně končí

Krátce po desáté hodině večerní vyloučil poslanecký klub ODS rebely Floriána a Úlehlu, kteří se neúčastnili hlasování o důvěře Rusnokovy vlády a porušili koaliční většinu 101 hlasu. Tento krok podpořil i úřadující předseda strany Martin Kuba.

Následně šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda řekl, že navrhne vyloučení poslance Jana Floriána i lobbisty Tomáše Hrdličky ze strany. "Se sluhou musí jít i jeho pán," sdělil v textové zprávě. Počínání obou spolustraníků označil za neodpustitelnou zradu. Oba rebely ovlivnil prý právě Hrdlička. Podle Kuby čeká vyloučení i Tomáše Úlehlu, který byl do Sněmovny zvolen z kandidátky ODS ve Zlínském kraji. Server Lidovky.cz jako první uvedl, že Hrdlička oslovil před hlasováním poslance za ODS, aby rychlé předčasné volby prosadili (čtěte ZDE).

Autor:

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...