7. srpna 2013 20:49, aktualizováno  22:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Už nemám 101 hlasů, přiznala Němcová. Koalice skončila

Miroslava Němcová a Martin Kuba.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová a Martin Kuba. | foto: ČTK

PRAHA 101 se zadrhla. Dva poslanci ODS nebudou hlasovat proti vládě Jiřího Rusnoka. Koaliční partneři proto vykřikují: ODS už není důvěryhodný partner. V kuloárech se rozjela jednání o předčasných volbách.

Miroslava Němcová už nemá jako případná premiérka většinovou podporu poslanců. Krátce před hlasováním o důvěře pro Rusnokovu vládu oznámili Tomáš Úlehla a Jan Florián, že nebudou hlasovat s koalicí. Podle Němcové tak nezbývá, než jednat o předčasných volbách.

TOP 09 následně oznámila, že bude chtít svolat mimořádnou schůzi, na níž by se mělo hlasovat o rozpuštění sněmovny. "Není jisté, že budou všechny závazky splněny. Nebude-li aktivní hlasování 101, pak neexistuje," řekl Miroslav Kalousek. "Pokud nebude aktivních 101 hlasů ze stran TOP 09, LIDEM a ODS, potom platí, že deset minut po hlasování budeme žádat mimořádnou schůzi k rozpuštění sněmovny," dodal.

Rebelové z ODS ve straně končí

Krátce po desáté hodině večerní vyloučil poslanecký klub ODS rebely Floriána a Úlehlu, kteří se neúčastnili hlasování o důvěře Rusnokovy vlády a porušili koaliční většinu 101 hlasu. Tento krok podpořil i úřadující předseda strany Martin Kuba.

Následně šéf pražské ODS Bohuslav Svoboda řekl, že navrhne vyloučení poslance Jana Floriána i lobbisty Tomáše Hrdličky ze strany. "Se sluhou musí jít i jeho pán," sdělil v textové zprávě. Počínání obou spolustraníků označil za neodpustitelnou zradu. Oba rebely ovlivnil prý právě Hrdlička. Podle Kuby čeká vyloučení i Tomáše Úlehlu, který byl do Sněmovny zvolen z kandidátky ODS ve Zlínském kraji. Server Lidovky.cz jako první uvedl, že Hrdlička oslovil před hlasováním poslance za ODS, aby rychlé předčasné volby prosadili (čtěte ZDE).

samMartin Samek

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz