Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Už jste měli viset, píší lidé kvůli Okamurovi europoslancům. Míří na něj trestní oznámení

Tomio Okamura na jednom z předvolebních billboardů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura na jednom z předvolebních billboardů. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Výhrůžky fyzickou likvidací i vulgarity. Kvůli nepravdivým příspěvkům na internetu předsedy SPD Tomia Okamury se stala trojice lidoveckých europoslanců, nejvíce Tomáš Zdechovský, obětí nenávisti na sociálních sítích. Lidé totiž uvěřili slovům Okamury o tom, že zástupci Evropského parlamentu společně hlasovali pro uvalení sankcí na Česko za nepřijímání migrantů. To je přitom mylná interpretace. Ve věci padlo už i trestní oznámení, které má server Lidovky.cz k dispozici.

„Už si měl viset, syčáku“, „Zdechovský, ty si provaz zasloužíš“, „Do gulagu s tou sv**í“ či „Ty se budeš houpat jako první“. Nejen takto znějící příspěvky se objevovaly na adresu jednoho ze tří údajných „zrádců“ – jak označil Okamura tři lidovecké europoslance, včetně Tomáše Zdechovského.  „Pro letošní usnesení v EP hlasovali a zradili tak opět občany ČR,“ píše Okamura na svých stránkách.

Výhrůžky mailem i na Facebooku

Své si užil také jeho kolega a lidovec Pavel Svoboda. „Bohužel občas nějakou výhrůžku dostanu. Většinou je to přes Facebook, jednou jsem ji dostal i e-mailem. Častější jsou vulgarity, které se objevují spíše pod mými příspěvky na sociální síti. Samozřejmě, že pod rouškou anonymity si lidé myslí, že si mohou dovolit všelicos. Vulgární příspěvky na Facebooku mažu. Pokud by výhrůžka přesáhla jisté meze, jsem připravený ji také předat policii,“ vysvětlil, s čím se musí potýkat.

Urážky dostává prostřednictvím e-mailu, sociálních sítí, ale také ve v ústní formě i jeho kolegyně Michaela Šojdrová.  „Nepravdivé informace pana Tomia Okamury o našem hlasování v Evropském parlamentu získaly velkou pozornost. Někteří lidé ode mne požadovali vysvětlení. Někteří si potřebují ulevit, mnoho lidí si přeje vidět odkaz na hlasovací protokol. Právě tyto zprávy mne upozornily na to, že Tomio Okamura šíří nehorázné lži, kterými nejen že poškozuje moje jméno, ale především tím klame občany,“ uvedla europoslankyně.

Vadí jí, že Okamura uvádí zavádějící informace. „Evropský parlament hlasoval o jiné věci a my jsme hlasovali jinak, než on opakovaně uvádí. Nedovolila bych si o někom něco podobného tvrdit, aniž bych si neověřila fakta. Vypovídá to mnoho o tom, jaký je, doufám, že to voliči pochopí,” sdělila dále.

Uživatelé Facebooku na zástupce Evropského parlamentu zaútočili kvůli tomu, co o nich napsal předseda politického hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura na svém webu, na nepravdivá tvrzení narážel i na předvolebních plakátech či v televizi. Ověřit si informace lze přitom jednoduše v přehledu hlasování Evropského parlamentu na internetu. 

Zemák 2.0 (banner).

Spor o hlasování

„Tomio Okamura dne 31. 8. 2017 zveřejnil na svém profilu na sociální síti Facebook nepravdivé prohlášení, kterým poškodil oznamovatele. Tomio Okamura ve svém příspěvku uvedl následující: ‚… nedávné hlasování 12 českých europoslanců za hnutí ANO, ČSSD, KDU-ČSL, TOP09 a STAN, kteří hlasovali pro uvalení sankcí na Českou republiku za nepřijímání migrantů a pro povinné kvóty‘,” stojí v trestním oznámení, které má redakce k dispozici. Mezi těmi, kdo podle něj měli hlasovat pro sankce, byli údajně i tři lidovci – Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová a Pavel Svoboda.

O tom ale Evropský parlament nerozhodoval. Trojice europoslanců proto podala trestní oznámení. „Tomio Okamura o nás začal už začátkem července prohlašovat, že jsme hlasovali pro potrestání České republiky za to, že odmítá přijímat uprchlíky na základě kvót. Na tom není pravdy zhola nic. Odkázal na jedno hlasování z května o tom, jestli se má Komise dle jednoho ze svých hlavních úkolů začít oficiálně ptát, proč ty kvóty nechceme. My byli jednoznačně a prokazatelně proti, přesto Okamura začal i v televizi a předvolebních materiálech šířit, jací jsme vlastizrádci, že jsme hlasovali pro,“ vysvětlil Zdechovský, proč jej Okamurova slova tolik rozlítila a vedla jej k právním krokům.

„V případě, že tato podezření shledají orgány činné v trestním řízení za důvodná, pak nechť je postupováno v souladu s trestním řádem,“ žádají vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, jíž oznámení o podezření ze spáchání trestného činu adresovali.

Ze záznamu o hlasování, který je volně dostupný na internetu, je zřejmé, že ze všech sedmnácti hlasujících českých europoslanců pro rezoluci o zahájení řízení o nesplnění povinnosti hlasovali pouze dva europoslanci, a to poslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a poslanec Stanislav Polčák (TOP 09).

Server Lidovky.cz proto oslovil Okamuru s žádostí o to, aby osvětlil, odkud čerpal informace pro své ostré tvrzení. Redakci zaslal jen dokument s výsledky hlasování. 

Svoje nařčení jen komentoval slovy: „Poslanci stran a hnutí v rámci frakce Evropa národů a svobody (ENF), jejíž součástí je také hnutí SPD, hlasovali proti, stejně jako poslanci ODS, tudíž je jasné, že všichni věděli, o čem se hlasuje,“ sdělil serveru Lidovky.cz Okamura. O jaké hlasování ale jde, není úplně zřejmé. Chybí u něj totiž doplňující informace.

Okamura se současně se odkázal na příspěvek Petra Macha, který ještě do srpna tohoto roku zastával post europoslance. Ten prý jeho tvrzení též potvrdil. I toho ale lidovci osočují z toho, že mylně interpretoval výsledky hlasování.

„Existuje důvodné podezření nasvědčující tomu, že Tomio Okamura sděloval a nadále sděluje nepravdivé údaje, které jsou způsobilé značnou měrou ohrozit vážnost oznamovatelů u spoluobčanů, zejména poškodit je v zaměstnání, narušit jejich rodinné vztahy nebo způsobit jim jinou vážnou újmu. Uvedeného jednání se Tomio Okamura dopouští tiskem, televizí a veřejně přístupnou počítačovou sítí,“ uvádí trojice lidovců ze Štrasburku. 

Kdo by se dostal do sněmovnyy

Předvolební výzkum společnosti CVVM starý několik dní ukázal, že by do sněmovny nově vstoupili nejen Piráti, ale právě i Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Naopak TOP 09 by nepřekonala pětiprocentní volební práh. Zastoupení v dolní komoře parlamentu by jinak obhájily také ANO, ČSSD, KSČM, ODS a KDU-ČSL.

Podle nich již zmiňovaný sporný příspěvek z Facebooku po vystoupení v komerční televizi sdílelo více než 14 600 uživatelů. Podezřívají Okamuru též z toho, že jde o předvolební tah. 

Europoslanci nejsou sami

Okamura ale dráždí i jiné politiky tím, co říká a šíří směrem k veřejnosti. Trestní oznámení na něj v minulém týdnu podal též Ondřej Kolář (TOP 09), starosta městské části Praha 6. 

Okamuru totiž podezřívá ze spáchání trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. „Myslím si, že pan Okamura vědomě podněcuje k nenávisti a možná i násilí vůči skupině obyvatel, k náboženské a rasové nesnášenlivosti. To jsou věci, které podle mého soudu a vychování nepatří do liberálnědemokratické společnosti, ve které, doufám, stále ještě žijeme,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz své důvody.

„Opravdu nerad bych zažil to, že z této země bude někdo vyháněn nebo zavírán do vězení jen proto, že vypadá jinak, myslí jinak nebo koná jinak než někdo jiný,“ doplnil na závěr s tím, že nejde o předvolební tah.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...