Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uzavření Guantánama se zpozdí

Česko

WASHINGTON Uzavření věznice na americké vojenské základně Guantánamo bylo jedním z důležitých předvolebních slibů amerického prezidenta Baracka Obamy. Přemístění skupiny vězňů, které považují USA za hlavní strůjce teroristických atentátů proti Američanům, bylo jednou z velkých překážek uzavření věznice. Podle původních plánů by k tomu mělo dojít už koncem ledna 2010, vzhledem k právním i technickým obtížím však tato lhůta zřejmě nebude splněna.

Experti přesto označují rozhodnutí přemístit obviněné z útoků z 11. září za velmi překvapivé. Kritizují ho především republikáni, podle kterých by se kvůli tomu území USA mohlo stát terčem dalších teroristických útoků.

V souvislosti s plánovaným uzavřením Guantánama zveřejnilo tento týden výzkumné středisko Center for American Progress zprávu, v níž píše, že Obamova administrativa udělala v této věci „několik chyb“. I tak je prý možné tuto věznici brzo uzavřít.

Na Guantánamu je stále zadržováno kolem 220 osob podezřelých z terorismu. Mnozí se tam dostali už bezprostředně po útocích z 11. září před osmi lety.

USA mají velké problémy, kam vězně, které přes mnohaletý pobyt ve věznici není z čeho obvinit, umístit. Návrat do jejich původních domovských zemí nepřichází velice často v úvahu. Jednání s americkými spojenci jsou velice obtížná a i státy, které Guantánamo kritizovaly, se zdráhají vězně přijmout. Čínští Ujguři mají být proto například umístěni na tichomořské Palau, jemuž USA vyplatí štědré „odškodné“.

***

Guantánamo Převoz zajatců z „války proti teroru“ na americkou základnu Guantánamo, která se nachází na Kubě, probíhal od počátku roku 2002. Zůstává zde 215 vězňů, nejvíc pochází z Jemenu (97), dále z Afghánistánu (24), Alžírska (12) a Saúdské Arábie (také 12). Zavřít zajatecký tábor chce Obama do ledna 2010.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!