Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přechod se Slovenskem kvůli covidu uzavřely zátarasy, objížďka má 65 kilometrů. Nepovedený vtip, říká starosta

Česko

  9:37aktualizováno  10:05
Strání (Uherskohradišťsko) - Uzavření česko-slovenského hraničního přechodu Strání/Moravské Lieskové považuje starosta Strání Antonín Popelka (Nestraníci) za nepovedený vtip.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Průjezd znemožňují betonové zátarasy, slovenská policie podle starosty pouští pouze lidi, kteří mají nemovitosti ve dvou uličkách kopírujících státní hranici. Jinak zůstává hraniční přechod neprůjezdný, řekl ve středu ráno Popelka. U otevřených hraničních přechodů na Slovensko ve Zlínském, Jihomoravském ani Moravskoslezském kraji se kolony ráno podle policie netvořily.

Z centra Strání do středu Moravského Lieskového je to zhruba 12 kilometrů. Nejbližší otevřený hraniční přechod je nyní Starý Hrozenkov / Drietoma, přes který je cesta mezi oběma obcemi dlouhá 65 kilometrů.

Před otevřenými hraničními přechody, kterými se lidé dostanou ze Zlínského kraje na Slovensko, se ráno kolony netvořily. Průjezdné zůstávají hraniční přechody Střelná/Lysá pod Makytou a Starý Hrozenkov/Drietoma. „Kolem deváté hodiny byl na obou přechodech provoz plynulý, bez problémů,“ řekl policejní mluvčí Petr Jaroš.

Nikdo nás neinformoval, stěžuje si starosta

„Je to silnice první třídy, ne nějaká lesní cesta. Nikdy v historii nebyla uzavřená. Zástavba na hranicích není přerušená, Moravské Lieskové navazuje na Strání. Omezuje to lidi, aby se dostali do svých domů a do práce. Hromada lidí z Moravského Lieskového dělá v našich firmách, to samé od nás jezdí na Slovensko do Nového Mesta (nad Váhom). Ať byla situace, jaká byla, vždycky se do práce dostali. Já tomu říkám silvestrovský vtip, ale bohužel není 31. prosince,“ uvedl Popelka.

Spolu se starostou Moravského Lieskového v úterý jednal o režimu na hranicích se zástupci slovenské policie. Pokud by totiž zůstala hranice neprodyšně uzavřena betonovými zátarasy, někteří lidé by se nedostali domů. „Přímo na hranici jsou dvě uličky. Když dají zátarasy na českou stranu, nedostali by se do domů Češi, když je dají zpět na slovenskou, tak zamezí Slovákům příjezd. Takže je to patová situace,“ řekl starosta. Nyní jsou ale podle něj zátarasy na slovenské straně postavené tak, aby mezi nimi mohlo projet auto. „Kontroluje to slovenská policie,“ řekl Popelka.

Uzavření hraničního přechodu ho rozzlobilo. „Lidé mi volají každých pět minut, jestli je to průjezdné, nebo není. My jsme opravdu dopředu nic nevěděli. Nevěděl jsem to ani já, ani starosta z Moravského Lieskového. Nikdo nás neinformoval a tady se dějí takové věci, které zasahují samosprávu a ovlivňují život mnoha lidí. Je to smutné, zvlášť v dnešní době,“ doplnil Popelka.

Od pondělí slovenská policie v souvislosti s dřívějším rozhodnutím vlády začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země, případně zda splňují podmínky pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody Slovensko uzavřelo.

Na frekventovaném hraničním přechodu v Lanžhotě na Břeclavsku podle policie zatím nebyly žádné komplikace. „Nevím o tom, že by se na místě tvořily kolony,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek. V Moravskoslezském kraji jsou otevřené všechny hraniční přechody kromě přechodu Šance v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. „Provoz je všude bez komplikací,“ řekla ráno policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat