Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uzemněná Lufthansa, piloti budou čtyři dny stávkovat

Česko

FRANKFURT NAD MOHANEM Piloti německých aerolinií Deutsche Lufthansa si včera po měsíčním hlasování odsouhlasili čtyřdenní stávku na podporu mzdových požadavků a získání záruk zaměstnanosti. Největší stávková akce v Lufthanse od roku 2001 začne o půlnoci z neděle na pondělí, sdělil odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit.

Pro stávku se vyslovilo více než 90 procent členů svazu. Do stávky vstoupí nejen 4500 pilotů samotné Lufthansy, ale i piloti nákladní divize Lufthansa Cargo a diskontní dceřiné firmy Germanwings.

Stávka zřejmě Lufthanse způsobí rozsáhlé narušení letů v podobě dlouhých zpoždění a rušení odletů po celém Německu a Evropě v době, kdy se letectví vzpamatovává ze svého zřejmě nejhoršího roku.

Poslední třídenní stávka pilotů Lufthansy z roku 2001 způsobila firmě finanční ztrátu 75 milionů eur (zhruba dvě miliardy Kč).

Odbory požadují zvýšení mezd na příštích 12 měsíců o 6,4 procenta a zachování všech současných pracovních míst pro piloty. Obávají se, že firma chce převádět piloty na pobočky, kde jsou placeni výrazně méně, například k převzaté Austrian Airlines nebo Lufthansa Italia. Lufthansa platové požadavky odmítla, protože by narušily plán úspor nákladů.

Lufthansa se snižováním nákladů brání útlumu v odvětví, který by měl podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) pokračovat ještě v letošním roce. Do roku 2011 chce firma ušetřit různými škrty jednu miliardu eur a tím kompenzovat propad poptávky po létání.

O velikonoční stávce v současné době hlasují i příslušníci palubního personálu britského vlajkového přepravce British Airways. Ti původně chtěli ochromit provoz firmy na plných 12 dní vánočních a novoročních svátků, londýnský soud jim to však kvůli nesrovnalostem v hlasovací proceduře překazil.

***

Rok a půl klidu Odbory Lufthansy zatápějí vedení

* 7. července 2008 Výstražná stávka palubního personálu vedla ke zrušení 641 letů.

* 28. července – 2. srpna 2008 Stávka pozemního a palubního personálu. Zrušeny byly stovky letů. Celkové náklady na stávku v řádech desítek milionů eur.

* 7.–8. srpna 2008 Asi 500 letů bylo zrušeno kvůli stávce pilotů.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...