Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uživatelů konopí ubývá. S alkoholem to přehání víc než půl milionu lidí

Česko

  10:21
PRAHA - Nejčastější nelegální drogou, která se v Česku užívá, zůstává marihuana. Zkušenost s konopnými látkami má zhruba 28 procent dospělých. Těch, kteří si tuto drogu dali či dávají, však ubývá. Rozšířené je ale rizikové pití alkoholu. Problémy s ním má podle propočtů expertů kolem 590 000 lidí.
Muži a alkohol (ilustrační foto)

Muži a alkohol (ilustrační foto) foto: ČTK

Obsahuje to výroční zpráva o stavu užívání návykových látek, kterou představilo Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti.

Minimálně pět sklenic alkoholu si denně či téměř denně podle zjištění odborníků dá 166 000 dospělých. Problémy s pitím má zhruba každý dvanáctý. Se závislostí by se tak mohlo potýkat kolem 590 000 lidí, podle nejvyšších odhadů ještě o 100 000 víc. Konopí si denně dopřává kolem 22 000 osob, jednou do měsíce pak asi 145 000 lidí.

Narůstající problém

Problémových uživatelů drog v Česku přibývá. Loni jich podle odborníků bylo zhruba 41 300. Tři čtvrtiny z nich užívají pervitin. Od roku 2006 počet roste. Za posledních deset let je nejvyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

Loni o léčbu požádalo ani ne 9000 lidí. Je to méně než v předchozích dvou letech. Ze závislosti na alkoholu se loni v lůžkových zařízeních léčilo 9544 lidí, ambulantně pak 22 838 osob. Pacientů ubývá. V roce 2008 v léčebnách pobývalo 10 722 závislých na alkoholu, do ambulancí docházelo 25 293 osob. Na léčbu nemocí, za nimiž byl alkohol, putovalo předloni ze zdravotního pojištění 1,11 miliardy korun. Léčení obtíží kvůli jiným drogám si vyžádalo 453 milionů.

Péče o závislé

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila není péče v republice všude dostupná stejně, v některých regionech chybí. Ambulance pro závislé na návykových látkách nejsou ve 37 okresech, lůžková péče neexistuje ve čtyřech krajích, ve třech krajích nefungují terapeutické komunity. Doléčovací program a následnou péči nedostanou lidé v 61 okresech. Nejdostupnější jsou služby v Olomouckém kraji, nejméně dostupné pak v Pardubickém, Středočeském a Libereckém.

Drogy v ČR

V Česku se loni spotřebovalo 11,6 tuny konopných drog, 5,9 tuny pervitinu, 0,8 tuny heroinu a 0,7 tuny kokainu. Češi si vzali i 62 300 tablet extáze a 75 800 dávek LSD. Policie odhalilo 199 pěstíren a 235 výroben pervitinu. Experti v ČR zachytili také 18 nových drog.

Výdaje na prevenci, péči, léčbu, výzkum a prosazování práva loni činily 587,3 milionů korun. Stát poskytl skoro tři pětiny sumy, 30 procent daly kraje a 11 procent obce. V roce 2011 do protidrogové politiky putovalo 563,8 milionu. V roce 2010 se suma blížila 627,4 milionu korun.

V Česku už léta fungují programy, které snižují dopady užívání drog. Patří k nim třeba výměna stříkaček a jehel, která brání šíření nemocí jako žloutenka či AIDS. V roce 2000 se jich vyměnilo 1,15 milionu, loni 5,36 milionu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat