Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Úzkosti a kámen na hrudníku. Jak česká psychiatrie bojuje s dopady koronavirové pandemie


Martin Hollý, ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice | foto: MAFRA – František Vlček

Premium
Praha - Všechny zdravotnické obory jsou momentálně pod velkým tlakem. Jeden z nich však stojí trochu stranou pozornosti - psychiatrie. Současná situace je přitom na psychiku extrémně náročná. Lidovky.cz zmapovaly, jak nouzový stav způsobený šířením koronaviru zvládají psychiatrická i psychoterapeutická zařízení a jejich pacienti.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

Sociální izolace je jen jedním z dopadů pandemie Covid-19. Jakkoliv je současná situace náročná pro běžného člověka, pro lidi s diagnostikovanou psychickou nemocí je ještě těžší. Své o tom ví sociální pracovnice Michaela. „Nemám doma co dělat a jdou na mě úzkosti. Mám flashbacky, špatné myšlenky a pocitově mám na hrudníku kámen,“ říká serveru Lidovky.cz.

Někteří duševně nemocní si naopak oddechli - díky karanténě na ně není vyvíjen takový tlak jít ven. „Vyhovuje mi být zavřená doma, i když vím, že to pro mou psychiku není ideální,“ svěřuje se Kristýna, která má diagnostikovanou depresi a úzkosti. „Odmítám zbytečně koukat na zprávy, čtu jen od vybraných médií a pouze nejpotřebnější info,“ sdílí plán pro udržení psychické pohody studentka Magdalena.

Autor: