Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V 97 letech stále ordinuje. Je rekordmankou roku

Česko

PELHŘIMOV Rekordmankou roku byla na jubilejním dvacátém festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově vyhlášena téměř sedmadevadesátiletá Irma Němečková ze Světlé nad Sázavou, která je nejstarší ordinující lékařkou.

Žena ještě dnes pracuje jako obvodní lékařka se stálou klientelou. Pacienty léčí od března 1939, tedy přes 70 let. Z mužů byl oceněn Petr Hulinský z Prahy, mistr v přerážení stavebních prefabrikátů.

Hodnoceny byly výkony za minulý rok a bylo z čeho vybírat. „Pokusů o zápis do České knihy rekordů a databanky českých a světových nej zaznamenala pelhřimovská agentura Dobrý den kolem 300,“ řekl prezident agentury Miroslav Marek.

Kuriozitou roku se stala nejvyšší a nejtěžší svíčka, kterou zhotovili dobrovolní hasiči z České Třebové. Svíčka s obvodem přes půldruhého metru váží 518 kilogramů; s knotem je vysoká téměř 4,5 metru. Mezi loňskými kolektivními rekordy získalo nejvyšší uznání zhotovení vlněného svetru takzvaně ze zad na záda. Osmičlenný tým dokázal za sedm a půl hodiny ostříhat vlnu z ovce, upříst přízi a z ní uplést svetr.

Do rekordmanské síně slávy byl uveden závodník Karel Loprais. Zúčastnil se 19 ročníků závodu Rallye Dakar a šestkrát vyhrál. Mezi rekordmanské celebrity se dostala i rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Pelhřimovský festival rekordů byl zařazen mezi 50 nejvýznamnějších akcí v Česku. Před rokem přilákal kolem 13 tisíc návštěvníků, i letošní účast byla díky slunečnému počasí vysoká. Česká databanka obsahuje tisíce oficiálně uznaných rekordů. Na jubilejním ročníku festivalu mohli lidé sledovat další desítky mimořádných výkonů.

V bohatém programu, který odstartoval v pátek, bylo například sestavení obří chobotnice z 381 800 víček od PET lahví. Zdeněk Knedla alias Železný Zekon si nechal na hlavě kryté ocelovou podložkou rozštípnout sekyrou 20 bukových špalků.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!