Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Aeru uvedou Bergmanovy snímky

Česko

PRAHA Téměř všechny filmy, které natočil slavný švédský režisér Ingmar Bergman, uvede na podzim přehlídka jeho tvorby v pražském kině Aero. Snímky se budou promítat chronologicky, a přehlídka tak představí režijní tvorbu Bergmana od 40. do 80. let 20. století a oslaví jeho nedožité 90. narozeniny. Ingmar Bergman se narodil 14. července 1918 a zemřel 30. července 2007.

Z časové posloupnosti projekcí vybočí jen zahájení a zakončení přehlídky, ta se odehrají v kině Světozor. První večer bude patřit české premiéře posledního Bergmanova filmu Sarabanda. Po slavnostním zahájení bude přehlídka pokračovat v žižkovském kině Aero – postupně se budou promítat filmy vzniklé od roku 1944 do roku 1982. Dva programové bloky se uskuteční v říjnu, jeden v listopadu a poslední v polovině prosince. Přesný program přehlídky uveřejní pořadatelé do poloviny září.

V přehlídce nebudou chybět Bergmanovy nejslavnější filmy, jako je Mlčení, Sedmá pečeť, Persona, Lesní jahody či Fanny a Alexandr, ale zároveň budou mít diváci šanci zhlédnout jeho méně známá díla, která běžně k vidění nejsou, například Pramen panny, Muka, Tvář, Hodina vlků či Sny žen.

Velkým magnetem by mohl být dokument Bergmanův ostrov režisérky Marie Nyrerödové, kterou jako jediného filmaře Ingmar Bergman pustil s kamerou do svého soukromí, do svého domu na ostrově Farö.

Přehlídka v menším rozsahu zavítá i do dalších měst ČR. Předprodej vstupenek začíná 15. září v pokladnách kin Aero i Světozor.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!