4. července 2015 11:48, aktualizováno  15:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Albánii byli zavražděni dva čeští turisté. Někdo je zastřelil a jejich auto shodil do rokle

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
M.S. a A.K. ze svého putování po Balkáně zveřejňovali fotky na Facebooku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy M.S. a A.K. ze svého putování po Balkáně zveřejňovali fotky na Facebooku. | foto: Facebook M.S.

PRAHA Dva čeští turisté, podle místní policie sedmadvacetiletý M. S. a šestatřicetiletá A. K., byli zavražděni v horách na severu Albánie. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí turisté pocházeli ze západních Čech.

„Případ se vyšetřuje jako trestný čin, muž a žena byli nejspíše zavražděni. Byli nalezeni v noci na dnešek ve svém autě na severu Albánie u města Škodra (Skadar), kam jezdí hodně turistů,“ řekla mluvčí Michaela Lagronová s tím, že nejprve by měli být vyrozuměni příbuzní obětí.

Agentura Reuters s odvoláním na policii a očité svědky uvedla, že turisté byli zastřeleni v pátek na silnici v horské oblasti. Vrazi pak shodili auto do rokle, aby zločin vypadal jako nehoda. 

Situace v Albánii

  • Konzulka Radka Calábková serveru Lidovky.cz řekla, že turisté se oběťmi násilných trestných činů v Albánii prakticky nestávají. „Je to výjimečný případ,“ uvedla.
  • Calábková, která je v Albánii asi tři měsíce, podle svých slov zatím nemusela řešit ani to, že by čeští cestovatelé byli v balkánské republice okradeni nebo oloupeni.
  • Incident, který se stal v pátek večer, vyšetřuje albánská policie. České velvyslanectví však zatím mnoho informací nemá. „Prověřování je teprve na začátku,“ dodala Calábková.

„Není vyloučeno, že jeden z útočníků mohl cestovat s oběťmi,“ řekl mluvčí albánské policie.  Policie se domnívá, že přepadení mají na svědomí čtyři lidé ve věku mezi 18 a 35 lety. Zatím nebyli identifikováni, na okně vozidla se však našly otisky jejich prstů. Oběti byly okradeny. Jejich těla byla odvezena do Tirany na pitvu.

Policie podle agentury AFP uvedla, že se vedle vozidla našla útočná puška kalašnikov a deset nábojů. Dvojice byla na cestě za skupinou českých turistů v kempu u odlehlé vsi Theth, než byla asi 50 kilometrů od cíle přepadena.

Horská divočina v okolí místa činu, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy. V oblibě ji ale mají rovněž pěstitelé konopí, navzdory policejnímu zásahu z loňského léta.

Polde serveru panorama.com.al nabízí albánská policie 30 tisíc euro za informace vedoucí k dopadení pachatele. Zatím vyslechla 20 lidí, nikdo nebyl obviněn. Podle policie jeden z pachatelů cestoval s oběťmi v jejich voze SUV Nissan a střelil je do hlavy. ¨

Národní park Theth v Severní Albánii.

Národní park Theth v Severní Albánii.

Ministerstvo zahraničí ČR na svých stránkách uvádí, že se bezpečnostní situace v Albánii v posledních 10 letech výrazně zlepšila a v současnosti je na evropské úrovni. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem jsou bezpečné, a to i v noci. Nedoporučuje se však nocování na parkovištích a ve stanech mimo kempy. Zvýšené opatrnosti je třeba při pohybu v horských oblastech podél hranice s Kosovem a Černou Horou. ¨

Ačkoliv již bylo na kosovsko-albánské hranici dokončeno odminování území zaminovaného během konfliktu v letech 1998-99, ministerstvo doporučuje stále opatrnost při pohybu v této oblasti. Podle poznatků Velvyslanectví ČR v Tiraně se návštěvníci a turisté nestávají oběťmi organizovaného zločinu. Životní úroveň značné části obyvatel je však dosti nízká, doporučuje se proto dodržovat běžná bezpečnostní opatření.

ČTK, Lidovky.cz
  • 22Diskuse