Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Alzheimercentru Ostrava je už 57 nakažených. Zařízení žádá kraj o ochranné pomůcky

V Alzheimercentru Ostrava se potvrdila nákaza novým koronavirem u 57 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Alzheimercentru Ostrava se potvrdila nákaza novým koronavirem u 57 lidí. | foto: ČTK

Ostrava V Alzheimercentru Ostrava bylo novým typem koronaviru nakaženo už 40 klientů a 17 zaměstnanců. Centrum žádá kraj o personální pomoc i ochranné pomůcky. Ve čtvrtek centrum hlásilo 24 pozitivních klientů a devět zaměstnanců, nechalo ale znovu zopakovat testy u lidí, kteří původně měli negativní výsledek.

Po přetestování tak přibylo 16 nakažených klientů a osm zaměstnanců. ČTK to dnes za centrum řekla Martina Svobodová. Ve čtvrtek hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že jedna z nakažených klientek centra zemřela.

„Vzhledem k situaci, kdy původně negativně testovaný klient byl druhý den po obdržení výsledků pozitivně testován při vyšetření v nemocnici, jsme přistoupili k přetestování primárně negativně testovaných klientů a zaměstnanců,“ uvedla Svobodová.

Alzheimercentrum Ostrava mělo při vypuknutí nákazy 77 klientů a 70 zaměstnanců, s nemocí covid-19 je tam tedy více než třetina osob. Svobodová dodala, že s ohledem na vysoký počet pozitivně testovaných zařízení požádalo Moravskoslezský kraj o okamžitou personální a materiální výpomoc. „Jsou potřebné zejména omyvatelné obleky, respirátory nejvyšší možné kvality FFP3 bez výdechového ventilu, jednorázové overaly, jednorázové zástěry, nanoroušky a nitrilové zdravotnické rukavice,“ uvedla Svobodová.

Podle ní zařízení hledá urgentně zdravotníky včetně studentů a mediků, kteří by mu byli ochotni pomoci na oddělení izolace. Zájemci se mohou hlásit na čísle 774 774 088.

Vondrák v pátek ČTK řekl, že situace už se řeší. Podle něj si zástupce zařízení už ráno vyzvedl nějaké ochranné pomůcky. Situaci s domovem a jeho potřeby bude řešit vedoucí sociálního odboru. „Budeme se domlouvat na tom, co ještě potřebují a co jim chybí. Kraj v daný okamžik ale nedisponuje respirátory FFP3,“ uvedl Vondrák. Podle něj by zařízení mohla pomoci armáda, ale bude se jednat pouze o podpůrné činnosti, jako je například úklid, dezinfekce a podobně.

Dalším zařízením v regionu, kde se hromadně vyskytla koronavirová nákaza, je Domov pro seniory Iris v Ostravě. Ředitel Michal Mariánek v pátek ČTK řekl, že aktuálně má pozitivních 18 klientů a pět zaměstnanců, což je o jednoho pracovníka více než ve čtvrtek. Opakované testy se tam zatím neprovádějí. Podle Mariánka zařízení čeká na pokyny hygieniků.

V Moravskoslezském kraji se počet pozitivně testovaných ve čtvrtek zvýšil na 558. Z nemoci se vyléčilo dalších deset lidí, celkem už je v regionu 24 vyléčených.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!