Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Anglii nezapomněli na Duklu

Česko

Oblečení fotbalistů - Jak může dres kdysi slavného klubu dodnes přežít v myslích

PRAHA Jako nostalgický závan starých časů působí pořadí padesáti nejhezčích fotbalových dresů všech dob, který sestavily londýnské Timesy. Vešel se tam i někdejší klasický dres Dukly Praha v kombinaci karmínově červená se žlutými rukávy. Vojenský tým, uměle vytvořený podle sovětského vzoru po únoru 1948 za jistého skřípění zubů okolí, oblékal taková trika od roku 1953 do konce 60. let. Současný nevojenský celek v nich hrává opět.

V návrhu Timesů převažují dresy anglických klubů z dřívější doby, kdy barvy nerušila loga sponzorů. To se týká i kontinentálních klubů - byť se do výběru dostaly pouze někdejší dresy Realu Madrid, Ajaxu, Interu Milán, Barcelony, Fiorentiny, Sampdorie a Palerma.

A Dukly.

„To je fajn, že si vzpomněli,“ těší legendárního sekretáře klubu Miloslava Jíchu, který už má opět kancelář na „druholigové“ Julisce.

Z východoevropských týmů jsou v pořadí už jen dresy slavného Maďarska z 50. let, Polska z MS 1974, kde družina kolem Lata vyválčila bronz, a rovněž bronzového Chorvatska ze světového šampionátu 1998.

Proč se do úzké evropské konkurence dostala právě Dukla?

„Měli jsme zvuk, celkem pravidelně jsme hrávali Pohár mistrů. A červenožlutý dres byl docela působivý,“ myslí si Rudolf Kocek, bývalý dlouholetý předseda klubu.

„Ten dres byl fakt hezký,“ míní slavný brankář Dukly Ivo Viktor.

Na autory pořadí Timesů mohly zapůsobit někdejší pohárové bitvy Masopusta a spol. s ostrovními kluby - Manchesterem United, Tottenhamem Hotspur, Celtikem Glasgow, s nímž se v roce 1967 Dukla rvala o finále PMEZ, předchůdce Ligy mistrů. A také čtyři triumfy vojáků v Americkém poháru v 60. letech, kde mj. deklasovali Everton 7:2 a 2:0, což v nezapomenutelné knížce zvěčnil Ota Pavel.

Kde se ale vzala kombinace červené a žluté, která v roce 1953 nahradila do té doby zelenou barvu dresů a potom okouzlila Angličany?

„Byli jsme pražský klub, tak funkcionáři sáhli po barvách hlavního města. Žádné dlouhé vymýšlení to asi nebylo,“ přibližuje Kocek, nyní podnikatel, a přidává zajímavost.

„Předloni na sportovním veletrhu v Mnichově nabízel anglický výrobce replik v ostrovní sekci záplavu dresů, ale v kontinentální pouze šestnáct. A červenožluté triko Dukly mezi nimi nechybělo, asi je klub pořád v povědomí.“

BBC: V jednoduchosti je krása

Zamlouvat se ale nemusejí všechny dresy. Po turnaji EURO 2004 v Portugalsku si společnost BBC vzala na mušku dresy Chorvatů, jež v přední části zdobila pro ně historická šachovnice. K té se hrdá země na Jadranu mohla vrátit až po svém osamostatnění počátkem 90. let.

„Je to asi nespravedlivé tlouct vás stejnou holí na každém turnaji, ale červenobílá šachovnice už by se měla příště objevit jenom na ubrusu. V jednoduchosti je krása, jak ukázali Italové,“ pochválila stanice elegantní dresy squadry azzury.

Chorvaté zřejmě kritiku vyslyšeli. Při středečním triumfu ve Wembley měli šachovnici jen na bocích dresu, nikoli přes celou hruď.

***

Nejkrásnější dresy fotbalové historie

2. Real Madrid z 60. let Bílé tílko oproštěné od log i dalších motivů. V dalších letech zkopírovala jednoduchý, ale účinný vzor řada dalších klubů od Leedsu United až LA Galaxy. 3. Itálie z roku 1970 Azurový dres těsně obepínal těla hráčů. Zástupci Apeninského poloostrova potvrdili, že jsou dlouhodobě nejelegantnějším evropským týmem. 50. Dukla Praha Punková skupina Half-Man, Half-Biscuit opěvovala před dvaceti lety v písničce „All I Want For Christmas Is A Dukla Prague Away Kit“ (K vánocům chci dres Dukly pro venkovní zápasy) dres armádního klubu. Timesy daly v žebříčku přednost domácí verzi. zdroj: Times Online

Nejošklivější dresy fotbalové historie

Mexický brankář Jorge Campos na MS 1990 Pestrobarevný kostým hýřící zelenou, žlutou, červenou na fialovém podkladu znamenal módní katastrofu

Hull City z roku 1992 Přezdívku „Tygři“ vzal klub z východu Anglie doslova. Strakatý dres však působil na ostrovní scéně bizarně.

Chorvatská reprezentace Červenobílá šachovnice by se měla objevit už jen na ubrusu, vzkázali balkánskému týmu módní experti.

1. Brazílie z roku 1970 Kombinaci žluté, modré, zelené a bílé si diváci mohli poprvé naplno vychutnat během barevných televizních přenosů z MS 1970 v Mexiku. „Nikdo nevypadal při fotbale lépe než Pelé (na snímku) a spol.,“ tvrdí Timesy.

zdroj: BBC

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...