Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V areálu Čepra vybuchla autocisterna, od ní se vzňaly další dvě. Jeden zraněný

Policie u areálu Čepra v Loukově na Kroměřížsku. V areálu došlo k výbuchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie u areálu Čepra v Loukově na Kroměřížsku. V areálu došlo k výbuchu. | foto: ČTK

LOUKOV Rozsáhlý požár zachvátil dnes odpoledne areál společnosti Čepro v Loukově na Kroměřížsku, kde firma skladuje pohonné hmoty. Vznítila se autocisterna, od ní chytily další tři, přičemž dvě z nich vybuchly. Řidič jedné z autocisteren byl středně těžce zraněn. Na místě zasahovala stovka hasičů, vyhořely tisíce litrů pohonných hmot, způsobená škoda se podle generálního ředitele Čepra odhaduje na 50 až 70 milionů korun.

Večer byl požár dohašen, v úterý místo ohledají vyšetřovatelé. Dým z požáru byl viditelný až ze zhruba 30 kilometrů vzdáleného Zlína. Hasiči podle krajské mluvčí nechávají na místě hlídky, které tam budou i v úterý.

„Podle našich informací došlo někdy okolo 16:00 k zahoření u vozidla našeho zákazníka. Videozáznam, který máme k dispozici, je nyní předmětem vyšetřování. Od tohoto vozidla, cisterny, se požár rozšířil na další tři autocisterny, dvě z nich vybuchly,“ řekl večer novinářům na místě generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan ČTK řekl, že zraněný člověk utrpěl popáleniny hlavy a zlomeniny nohou. „Jeho zranění je středně vážné, je mimo ohrožení života,“ uvedl Olšan. Zdravotníci muže převezli do zlínské nemocnice.

Na místě zasahovala policie, hasiči i záchranáři.
Požár vznikl na výdejním zařízení.

„Díky hasičům se podařilo požár lokalizovat pouze na výdej autocisteren, není tedy ohrožena ani hmota našich zákazníků, ani státních hmotných rezerv, ani žádné další technologie,“ řekl Duspěva. „Analyzujeme rozsah škod a připravujeme se na spuštění výdeje v nouzovém režimu,“ doplnil s tím, že škodu odhadují na 50 až 70 milionů korun.

O požáru zpočátku nebyly jasné informace. Mluvčí hasičů nejprve informovala o výbuchu čtyř palivových nádrží, mluvčí Čepra Lenka Svobodová později uvedla, že požár se týká výdejního zařízení v areálu a nádrže na skladování pohonných hmot nejsou ohroženy. Právě v Loukově státní firma Čepro, která také spravuje státní ropné rezervy, provozuje čtyři největší nádrže na pohonné hmoty v Česku. Každá má kapacitu 35.000 metrů krychlových, průměr 50 metrů a na výšku 22 metrů. Kromě nich jsou v areálu desítky dalších, výrazně menších nádrží.

Obyvatelům bezprostřední nebezpečí nehrozilo

Podle mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříkové dorazila na místo i chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm. Starosta Loukova Antonín Zlámal i radnice nedaleké Bystřice pod Hostýnem vyzvali místní, aby nevětrali, i když podle nich nehrozilo lidem bezprostřední nebezpečí. Silnice k areálu byla uzavřena.

Na místě byla zhruba také dvacítka policistů. „Poskytli jsme vrtulník letecké služby k monitoringu seshora,“ řekl ČTK mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik. Mezi Bystřicí pod Hostýnem a Kunovicemi-Loučkou nejely krátce kvůli události vlaky.

Čepro začalo čtyři obří nádrže provozovat v Loukově v roce 2011. Nádrže tehdy zdvojnásobily dosavadní skladovací kapacitu areálu. Umožnily navýšení státních hmotných rezerv pohonných hmot na 120 dní.

Výbuchy a požáry v průmyslových areálech

9. dubna 2009 - Při výbuchu v areálu koksárny v Ostravě zemřeli dva muži. Podle dostupných informací explodoval čpavkovod, na který dělníci montovali izolaci.

4. ledna 2010 - Výbuch akumulačních nádrží na páru v gumárnách společnosti Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku si vyžádal dva mrtvé. Mladou ženu na místě zabil kamion, který převrátila tlaková vlna, v nemocnici pak zemřel jeden ze tří těžce zraněných.

25. března 2011 - Při explozi v bývalém skladu pohonných hmot v České Lípě zemřeli dva muži. Byli to zaměstnanci externí firmy, která v areálu prováděla stavební práce.

20. dubna 2011 - Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia. Exploze zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí se nepodařilo určit.

16. října 2014 - V muničním areálu u Vrbětic, části obce Vlachovice na Zlínsku vybuchl sklad s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice. Při výbuchu zahynuli dva lidé. V prosinci zde vybuchl další sklad s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala firma Imex Group.

13. srpna 2015 - Rozsáhlý požár zasáhl propylenovou jednotku chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. Ohni předcházel výbuch. Požár zasáhl kromě etylenové jednotky i pyrolýzní pece. Hasiči požár lokalizovali po pěti dnech. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

21. září 2015 - V podniku výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku explodoval střelný prach. Při výbuchu zemřeli tři zaměstnanci.

22. září 2015 - V areálu cukrovaru a lihovaru v Dobrovici na Mladoboleslavsku vybuchlo zařízení části výroby lihovaru. Exploze zranila 14 lidí, nejméně dva těžce.

3. prosince 2015 - Při požáru v areálu firmy Agba vyrábějící doplňky a součástky do aut v Turnově zemřeli dva lidé, další dva byli těžce zraněni. Příčinou požáru a exploze byla neodborná manipulace s chemickou látkou na čištění brzd.

23. února 2017 - Série výbuchů v Poličských strojírnách zranila 19 lidí včetně hasičů, tři lidé utrpěli těžká popálení a evakuováno bylo 120 lidí. Výbuch v jedné z hal způsobila uvnitř hydraulického lisu plastická trhavina, která byla součástí munice. Pak začalo také hořet a následovaly exploze dalšího uskladněného materiálu.

30. června 2017 - V Plané na Tachovsku hořel sklad propan-butanových lahví, požár doprovázely desítky řetězových výbuchů. Zdravotníci ošetřili dvě osoby, jeden člověk na místě zemřel.

21. srpna 2017 - Výbuch při havárii lisu v objektu výroby střelného prachu v pardubické společnosti Explosia zranil tři lidi.

22. března 2018 - Při výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku zemřelo šest lidí a další byli těžce zraněni. Šlo o jednu z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let.

8. května 2018 - V hale s matracemi, oblečením a dalším zbožím v pražské Hostivaři vypukl požár, který se podařilo dostat pod kontrolu po 12 hodinách. Kvůli jedovatým zplodinám byl vyhlášen zákaz větrání a vycházení, nikdo nebyl zraněn.

2. července 2018 - Při výbuchu v továrně v Jablůnce na Vsetínsku, který zpracovává pyropatrony do airbagů, byli zraněni dva lidé, jeden z nich těžce. Část objektu se zřítila.

10. září 2018 - V Loukově na Kroměřížsku nastal výbuch a požár v areálu společnosti Čepro, kde firma skladuje pohonné hmoty. Jeden člověk utrpěl lehké zranění, vyhlášen byl třetí stupeň požárního poplachu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...