3. dubna 2015 10:33, aktualizováno  14:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kokainové banány dorazily i na francouzské obchodní pulty

Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích... | foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

PRAHA Více než 80 kilogramů kokainu bylo objeveno v pátek ráno v přepravkách s banány v obchodě řetězce Auchan, na pařížském předměstí Seine Saint Denis, sdělily policejní zdroje. Už ve středu se našlo 117 kg kokainu v prodejně Lidl na Zbraslavi.

Podle vyšetřovatelů mohla droga pocházet z Kolumbie. „Zatím jsou všechny vyšetřovací verze otevřené,“ uvedli francouzští policisté. Cena kokainu se pohybuje okolo 4 miliónu euro. Píšou stránky infos.fr

Ve čtvrtek byla kokainová zásilka banánů nalezena i v pražském supermarketu, obsahovala přes 117 kilogramů kokainu. Podle celní správy šlo o náhodný nález. Banány se nedostaly na pult obchodu, droga byla zachycena už ve skladu. Jde o největší nález této drogy v historii České republiky.

„Celní protidrogová jednotka společně s Národní protidrogovou centrálou objevila u zásilek banánů z Kolumbie přes sto kilogramů kokainu,“ potvrdila serveru Lidovky.cz nález mluvčí celní správy Martina Kaňková.

Přehled nálezů kokainu

červen 1995 - Přes 12 kilogramů kokainu za zhruba 15 milionů ukrytých v příručním zavazadle jednatřicetiletého občana Venezuely odhalili celníci na ruzyňském letišti v Praze.

jaro 1997 - Skončila čtyřletá policejní akce Rafael, při níž policie zatkla gang, který organizoval dovoz a distribuci kokainu z Jižní Ameriky. Zatčeno bylo 11 lidí v cizině a šest v ČR a zajištěno 15 kilogramů kokainu a 31 kilogramů hašiše.

říjen 1997 - Policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů kokainu za zhruba 120 milionů Kč (později uváděno až 350 milionů Kč) v nákladním voze s kolumbijskou kávou.  

listopad 1998 - Zatčením šéfa kokainového gangu, dvou členů jeho vedení a zadržením zhruba 36 kg kokainu za až čtvrt miliardy korun skončila operace "Vamp". Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky  propašovali 70 kg kokainu.

březen 1999 - Policie v rámci operace Vigo zajistila ve skladu firmy Tilia v Malém Borku na Mělnicku 117 kg kokainu ukrytého v zásilce sušeného ovoce. Hodnotu drogy na nelegálním trhu policie odhadla na zhruba půl miliardy Kč.

únor 2013 - Celníci odhalili na letišti Václava Havla v Praze zásilku 31 kilogramů kokainu. Drogu pašovali tři Nizozemci, kteří s drogou odhadem za 60 milionů korun přicestovali z Dominikánské republiky.

Nyní se zjišťuje čistota drogy. Podle výsledků expertízy se pak určí, jakou by měla zásilka cenu na ulici. Jeden gram se může prodávat za dva až tři tisíce korun. Cena na ulici by se podle prvních odhadů mohla pohybovat až kolem jedné miliardy.

Chod pražské prodejny nález drogy nijak neovlivnil. V pátek bylo otevřeno, lidé si mohli koupit i banány z Kolumbie.

„Vím o tom, ale nesmíme o tom mluvit. Dostali jsme zákaz od vedení,“ řekla reportérovi serveru Lidovky.cz jedna z prodavaček.

Nález kokainu neodradil ani zákazníky. „Četla jsem o tom na internetu. Nevadí mi to,“ sdělila důchodkyně mezi regály.

Drogy v banánech se už v minulosti v Česku našly. „Podobný případ se objevil v roce 1998,“ tvrdí Kaňková. Takto velkou zásilku však v tuzemsku ještě celníci nezachytili. Jestli byla určena pro místní trh, vyšetřovatelé zatím s jistotou neví.

Bližší popis kokainové zásilky nechtěla Národní protidrogová centrála specifikovat. „V plodech ta droga určitě nebyla,“ prozradila nicméně mluvčí Barbora Kudláčková

Velká drogová zásilka se objevila téměř pod rukama policistů. Supermarket na Zbraslavi stojí hned vedle centrály Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a URNy.

Prodejna Lidl na pražské Zbraslavi, kde 2. dubna 2015 objevili přes 100...
Banány z Kolumbie v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. V podobných krabicích...

Lidl původně nechtěl nic sdělil. „K případu se nemůžeme vyjadřovat,“ řekla ČTK mluvčí řetězce Jitka Vrbová. Později však řetězec reagoval na sociální síti Facebook. „Rádi bychom Vás ujistili, že podezřelá dodávka s banány nepřišla vůbec do kontaktu se zákazníky.“ Všechno ovoce a zelenina v řetězci prý při příjmu prochází kvalitativní kontrolou. 

„Ročně prodáme v našich prodejnách v ČR několik milionů kilo banánů a i přes nastavené interní kontroly kvality nejsme schopni podobným případům zcela zabránit,“ řekla ČTK mluvčí řetězce Lidl Jitka Vrbová.

Historická zásilka

 Už teď se ví, že zásilka kokainu patří k největším zachyceným v historii Česka. Přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci, připomněla ČTK. Drogy se tehdy našly ve skladu v Malém Borku na Mělnicku. Pašováno tehdy bylo v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů. Současný nález je však větší.

O zásilce jako první informoval server tisen.tv. Nejdříve se mluvilo o 50 kilogramech drogy.

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!