Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V benešovské nemocnici se po útoku virem podařilo obnovit chod porodnice, další oddělení přijdou na řadu později

Převoz pacientů z nemocnice v Benešově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převoz pacientů z nemocnice v Benešově. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Benešov V benešovské nemocnici se po útoku počítačovým virem z minulého týdne podařilo obnovit chod porodnice, v dalších dnech mají být spuštěna ostatní oddělení. Od ledna by lékaři měli v obvyklém režimu také operovat, informovala dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

Provoz zdravotnického zařízení ochromil v noci na středu kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Zařízení, v němž je kolem 200 pacientů, od té doby funguje v omezeném režimu. Nelze spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace byly zrušeny.

Od úterních 14:00 nemocnice obnovila v plném rozsahu chod porodnice. Laboratoř funguje v režimu „statim“, což znamená, že jsou porody zcela bezpečné s komplexním zázemím pro rodičku i novorozence. „V dalších dnech očekáváme, že budou spuštěny rentgeny a sona, ARO, JIP chirurgie, multioborová JIP, neurologie, ambulance chirurgie, traumatologie a interny. V této posloupnosti budou jednotlivé části systému nabíhat,“ uvedla v úterý hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Nemocnice v Benešově zeje prázdnotou.
Převoz pacientů z nemocnice v Benešově.

S obnovením operací v obvyklém režimu se počítá od ledna. Objednaní pacienti budou po dohodě zákroky podstupovat i o víkendech, nemocnice musí dohnat zpoždění.

Policie případ vyšetřuje jako neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Hejtmanství v úterý uvedlo, že podle prvních závěrů kriminalistů a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nešlo o cílený útok na nemocnici, což potvrzují stejné nebo obdobné problémy jiných společností v celém Středočeském kraji i mimo zdravotnictví.

Počítačová síť benešovské nemocnice je rozdělena do více celků, nebyla tudíž napadena v celém rozsahu. Na doporučení NÚKIB se na ni však nahlíží jako na infikovanou. Odborníci v systému našli e-mailovou adresu, již předali policii. Neobjevili naopak žádný požadavek, který by se týkal případného výkupného. Policejní mluvčí Barbora Schneeweissová ČTK už v pondělí řekla, že útok neměl vyděračský podtext a nebyla požadována žádná částka. „Data, která by mohla vést k dopadení pachatele útoku, jsou dle požadavků průběžně předávána Policii ČR,“ uvedla Frintová.

Způsob proniknutí viru do sítě analyzují odborníci z NÚKIB. Není známo, jakým způsobem a kým byl virus do sítě vpuštěn, nicméně směr útoku se podařilo zaměřit a okamžitě zastavit. Virus nenapadl zdravotnické přístroje, přesto byly od páteřní sítě odpojeny a specializovaná firma na doporučení NÚKIB preventivně přeinstaluje jejich operační systém na ovládacích konzolích. Tato zařízení, například RTG, CT nebo magnetická rezonance, jsou podle kraje zabezpečeny dalšími bezpečnostními branami a nová instalace je jen preventivním krokem.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!