4. srpna 2017 14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Únos vietnamského exposlance v Berlíně v autě s českou SPZ řeší také česká policie

Německá policie (ilustrační foto)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Česká policie se zabývá případem bývalého vietnamského obchodníka a poslance Trinh Xuan Thanha, který byl unesen v Berlíně. Z taktických důvodů k případu nebude sdělovat další informace, řekla v pátek mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová. Zahraniční média tvrdí, že z centra německé metropole zmizel v automobilu s českou poznávací značkou.

Podle Thanhova německého právníka Victora Pfaffa svědci popsali, jak ozbrojení muži 23. července natlačili muže a ženu do automobilu s českou poznávací značkou před hotelem Sheraton v berlínské čtvrti Tiergarten. Thanh v tomto západoberlínském hotelu pobýval. O totožnosti zmíněné ženy a jejím dalším osudu není nic známo.


Automobil rychle odjel a od té doby Thanha nikdo neviděl, dokud se neobjevil v pondělí ve Vietnamu. Ukázala ho vietnamská televize, která uvedla, že se sám vydal úřadům, které po něm deset měsíců pátraly.

O dva dny později o případu informovalo německé ministerstvo zahraničí, které z únosu obvinilo vietnamskou tajnou službu. Kauza vyvolala diplomatickou roztržku mezi Berlínem a Hanojí.

Ve Vietnamu se Thanh stal terčem pozornosti v polovině roku 2016, když se ukázalo, že má luxusní automobil značky Lexus s vládní poznávací značkou. To vzbudilo nevoli v zemi, kde se očekává, že představitelé státu žijí skromně. Agentura DPA napsala, že před rokem byl Thanh zbaven mandátu poslance a později byl vyloučen i z komunistické strany, která v současnosti vede kampaň proti korupci.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz