19. dubna 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Berouně vyroste klinika psychiatrie za miliardu. Chybí tu moderní péče, říká podnikatel

Centrum duševní rehabilitace Beroun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum duševní rehabilitace Beroun. | foto: Centrum duševní rehabilitace

PRAHA/BEROUN Psychiatrická péče v Česku podle něj už neodpovídá modernímu přístupu v jiných rozvinutých zemích. Jeden z největších soukromých poskytovatelů zdravotní péče v tuzemsku, Sotirios Zavalianis, chce proto podle zjištění serveru Lidovky.cz v Berouně postavit v tamní nemocnici Centrum duševní rehabilitace za miliardu korun.

Jeho jméno je spojeno s berounskou a hořovickou nemocnicí i onkologickým centrem v Pardubicích. Nyní si na pomyslný seznam na zdravotnickém poli aktivit připíše další položku.

Duševní rehabilitace

Centrum duševní rehabilitace má sloužit jako moderní klinika na ploše o 25 000 metrech čtverečních s lůžkem až pro 150 pacientů, která podle oficiálního prohlášení zajistí široké spektrum psychiatrie, bude klást důraz i na duševní rehabilitaci a destigmatizaci lidí s duševní chorobou.

Psychiatrii jako obor si Zavalianis, který začal v 90. letech budováním potravinářské společnosti StarFoods, nevybral náhodou. „Psychiatrická péče pro nás v tomto smyslu představuje velkou výzvu. V České republice je tento obor dlouhodobě zanedbávaný, a to jak finančně, tak koncepčně, kdy organizace psychiatrické péče již neodpovídá modernímu přístupu dnes již obvyklému v rozvinutých zemích,“ uvedl pro server Lidovky.cz soukromník Zavalianis.

Centrum duševní rehabilitace Beroun.
Centrum duševní rehabilitace Beroun.

Jestli projekt zapadne do připravované koncepce psychiatrie, ale ministerstvo zdravotnictví odmítlo komentovat. „Ministerstvo zdravotnictví má informaci o tom, že projekt s názvem Centrum duševní rehabilitace Beroun byl předložen do výzvy číslo 54 Integrovaného regionálního operačního programu. Řídícím orgánem je však Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které je odpovědným ministerstvem za celý operační program,“ sdělila ve stručnosti mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Řek Zavalianis dosud poskytoval péči hrazenou z veřejného pojištění. K tomu, zda bude péče v psychiatrickém centru dostupná pro všechny pacienty, uvedl: „Vzhledem k tomu, že provoz podobného centra není v současném systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění plně ufinancovatelný, předpokládáme, že naše skupina bude dotovat provoz částkou mezi 30 a 40 miliony korun ročně. Naším cílem je, tak jako v případě již realizovaných projektů, aby poskytované služby byly dostupné každému.“

Podnikatel zmiňuje také význam pro region. Beroun i přilehlé oblasti včetně západní Prahy totiž podle něj trpí nedostatkem kvalitní psychiatrické péče. „Záměrem je samozřejmě návaznost služeb Centra na vznikající komunitní centra duševního zdraví. V neposlední řadě se psychiatrie velmi dobře hodí do již fungujícího konceptu Rehabilitační nemocnice Beroun,“ vysvětlil Zavalianis vizi toho, jak by měla klinika fungovat.

V tuto chvíli má investor už stavební povolení. „Výstavbu jsme byli připraveni zahájit v létě letošního roku. Termín dokončení je stále otevřený, rychlost výstavby totiž ovlivňuje mnoho faktorů, mimo jiné to, zda se nám podaří získat finance z některých k tomu určených dotačních programů,“ uvedl dále původem řecký podnikatel. Hodnota investice dosahuje téměř jedné miliardy korun a podstatnou část jsou investoři připraveni financovat z vlastních zdrojů.

Arteterapie i ergoterapie

Budova psychiatrického centra nabídne celkem kapacitu 150 lůžek, prostor pro specializované ambulantní služby, denní stacionář i další doprovodné služby, jako je například kinosál, divadlo, tělocvična, bazén, prostory pro arteterapii, muzikoterapii, ergoterapii či místnosti pro individuální i skupinovou psychoterapii.

Centrum bude stát jako samostatný pavilon v areálu nemocnice. Autoři projektu proto musí dbát na bezpečnost, která souvisí s ochranou dalších pacientů. „Počítáme mimo jiné i s oddělením pro závažné psychiatrické diagnózy, kde pochopitelně jak režim, tak vybavení bude odpovídat závažnosti onemocnění tam léčených pacientů. Na tyto diagnózy se primárně specializovat nehodláme, nicméně moderní Centrum musí být na tyto případy připraveno,“ popsal plány Zavalianis s tím, že se jeho tým radil s českými i slovenskými odborníky.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz