PRAHA V úterý 22. listopadu mezinárodní organizace UNAIDS oznámila, že počet HIV pozitivních ve světě je nižší (33 milionů), než uváděla v minulých zprávách. Okamžitě poté se objevila obvinění, že organizace dříve schválně tvrdila, že nakažených je 40 milionů, aby snadněji získala finance. AIDS všude na světě vzbuzuje emoce a vyvolává spory. Nejde však jen o finanční prostředky nebo počet infikovaných. Jedna z intenzivnějších rozepří se už roky točí kolem kondomů.
Zatímco se organizace i vlády přou o význam sexuální výchovy a ochrany, ve světě každý den umírá 6000 lidí na AIDS. Jen v roce 2006 se podle nové studie UNAIDS v subsaharské Africe nakazilo 1,7 milionu lidí, což je však v porovnání s rokem 2001 „výrazný pokles“. Ten organizace přičítá především úspěšným prevenčním programům. Patří k úspěšným praktikám rozdávání kondomů a sexuální osvěta? Názory se radikálně liší.
Jediná možnost?
„Západ už léta tvrdí, že kondom je jediným klíčem v boji proti AIDS. Ale studie za studií ukazují, že používání kondomů v podstatě zvyšuje výskyt sexuálně přenosných chorob,“ tvrdí John-Henry Westen , zakladatel rodinného zpravodajského serveru LifeSiteNews.com. Kondomy podle něj a mnoha dalších náboženských představitelů lidem dávají falešný pocit bezpečí. „Propagace liberální sexuální výchovy a kondomů nechtěně ovlivňuje celé kultury, které původně ctily manželství a sexualitu vnímaly jako součást svazku mezi mužem a ženou,“ uvedl Westen.
„V bibli není nic o kondomech. Mluví se tam ale o úctě k životu. Jako křesťané, kteří vycházejí z úcty k životu, podporujeme kondomy jakožto účinný nástroj pro zmírnění pandemie,“ napsali pro LN Kety Esquivel and Stephen Rockwell z amerického Institutu pro progresivní křesťanství.
Pokračování na straně III
Dokončení ze strany I
Podle vlastních slov podporují sexuální zdrženlivost a monogamii v manželství, zároveň ale vědí, že v éře, kdy mezi pubertou člověka a uzavřením sňatku uplynou desetiletí, se většina lidí nezříká předmanželského sexu. „Myslíme, že lidé by měli vědět, že používat kondomy je správné, protože můžou zachránit život,“ tvrdí Esquivel a Rockwell. To jsou jen dva názory na ukázku.
Ani samotná katolická církev není v případě kondomů natolik jednotná, jak se mohlo zdát dříve. Zákazu používat jakoukoli formu antikoncepce, protože brání životu a zrození a ochuzuje sex o jeho nejdůležitější roli, s rozšířením pandemie teče do bot.
„Používání kondomu dnes už neznamená ochranu před přenesením života, tedy těhotenstvím, ale ochranu před přenesením smrti,“ řekl jihoafrický biskup Kevin Dowling pro časopis Newsweek. Mezi jeho kolegy se ale najdou i zastánci překvapivých názorů. Vatikánský kardinál Alfonso Lopez Trujillo se například před čtyřmi lety postaral o palcové titulky, když prohlásil, že kondomy stejně nepomáhají, protože virus je natolik malý, že jimi pronikne. Jihoafričtí biskupové se na konferenci v roce 2001 zase shodli na tom, že kondomy smějí používat sezdané páry, pokud jeden z manželů je HIV pozitivní. Ale jen v době mezi ovulacemi, protože jedině tak je zaručené, že kondom nezabrání početí. Kondomem se katolická církev zabývá na všemožných úrovních, zatím se stále více prosazuje názor, že kondom je menším ze dvou zel. Momentálně to platí spíše pro církev v rozvinutém světě.
Ochrana jen pro prostitutky
Vraťme se však zpět do sekulárního světa. Bushova administrativa se ve své politice více méně shoduje s původním názorem katolické církve. Z rozpočtu programu PEPFAR, který dosahuje 15 miliard dolarů, hradí mnoho užitečných iniciativ proti AIDS, malárii a tuberkulóze. Pět miliard je určených pro prevenční programy, většinou zaměřené na podporu sexuální abstinence před svatbou. Kondomy tvoří jen malý díl této částky, kritika z mnoha stran je hlasitá. Prezervativy jsou totiž určené jen pro rizikové skupiny jako prostitutky, mladým lidem by vůbec neměly být nabízeny.
S postojem prezidentova programu souhlasí Martin Ssempa, jeden z předních aktivistů na poli HIV&AIDS z Ugandy, která je jednou z prioritních zemí PEPFARu. Jak uvedl John-Henry Westen: „Ssempa podrážděně reaguje na zastánce kondomů z rozvinutého světa, kteří jsou přesvědčení, že Afričané nejsou schopni kontrolovat své sexuální chování. Tvrdí, že pokud zastánci kondomů mluví o zvířecích pudech afrických mužů, ukazují tím jen svou bigotnost, kolonialistické a imperialistické sklony. Ssempa je přesvědčený, že čtyři miliony nových infekcí se za rok objeví jen proto, že mezinárodní organizace považují africké muže za zvířata bez špetky sebekontroly.“ Podle něj tento přístup jen uráží všechny věrné manžele, kteří se snaží dobře vychovat své dcery.
Kdo kope do kondomů
V Africe se ročně rozdistribuují stovky milionů kondomů. Jen v samotné Keni jde ročně o 270 milionů. Podle listu Business Daily Africa dává většina Keňanů přednost koupeným kondomům před darovanými, a to kvůli rozšířenému podezření, že věci zdarma většinou nestojí za nic. Ať už se v Africe distribuuje jakékoliv množství kondomů, je nutné vše spojit s osvětou. V úsměvném filmu Ball z jihoafrického projektu Steps for the Future je tato nutnost více než patrná. Ve vesnici, ze které pochází parta malých kluků, se ročně rozdá pět kondomů na jednoho sexuálně aktivního muže. Většina z nich ale není používána k jejich pravému účelu. Mnohé končí třeba jako náplň fotbalového míče, se kterým si kopou kluci.
O autorovi| PETRA WEISSOVÁ, JANA MRAČKOVÁ, Autorky pracují ve společnosti Člověk v tísni