6. února 2017 10:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové ohnisko ptačí chřipky se objevilo v Blatenské rybě. Chov utratí v úterý

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

BLATNÁ V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je do 20 000 kusů drůbeže. Firma už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6500 kachen, přibližně o 20 tun masa. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý. V pondělí to řekl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba.

„Máme další ohnisko ptačí chřipky, je to zase Blatenská ryba. Tentokrát to bude komplikovanější. Jsou tam výkrmové kachny, těch je přes 3000, pak nějaké zástavové, zastavujeme líheň,“ řekl Kouba. Dodal, že chovů postižených ptačí chřipkou je v Blatné víc.

Jednatel společnosti Blatenská ryba Jiří Blaha řekl, že nové ohnisko je přímo v Blatné. Podle veterinářů jde o čtyři haly. „Kmenové a chovné kachny kolem 3600 kusů, vedle taky kolem 3000 kusů, pak sedm tisíc menších, čtrnáctidenních a pak celá líheň, kde je kolem 70 000 vajec, něco je nalíhnuté, to se včera (v neděli) stoplo. Ale ještě to nemáme spočítané, kolegové tam teď dělají místní šetření, připravujeme s legislativci nařízení a rozhodnutí,“ řekl Kouba.

Ptačí chřipka.
V Oslavanech hasiči likvidují drůbež a domácí ptactvo.

O víkendu potvrdili veterináři ptačí chřipku ještě u volně žijící volavky v Třeboni. Mrtvé ptáky sbírali o víkendu také jihočeští hasiči. Šlo o volavky, kachny a labutě ve Vodňanech, Volyni, Kleci u Jindřichova Hradce i v Táboře. U těch ale není jisté, zda zahynuli kvůli ptačí chřipce.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz