Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Bohunicích chtějí zabránit stěhování školy

Česko

Střední zahradnická škola v Brně-Bohunicích skončí, plánují krajští radní. Za její záchranu bojují studenti, pedagogové i politici.

BRNO Je to výjimečná střední škola, jakých má moravská metropole jen málo. A navíc s více než stoletou tradicí. Zrušit ji by byla velká chyba, znějí hlasy na podporu střední zahradnické školy v Brně-Bohunicích.

Její zastánci zorganizovali i petici.

Krajští radní argumentují ekonomicky.

Dětí ubývá a pro školské budovy je třeba hledat efektivnější využití. Proto už v roce 2004 sloučili školu se zahradnickým učilištěm v Rajhradě u Brna a tam také chtějí bohunické pracoviště postupně do dvou let přestěhovat.

„Zatímco provoz areálu v Rajhradu stojí ročně zhruba dva miliony, v bohunickém areálu pět. I po případném rozšíření Rajhradu nepřesáhnou provozní náklady 3,5 milionu, “ vypočítává krajský radní Miloš Šifalda. Rajhradský areál je totiž třeba dostavět, což si vyžádá investici za 60 až 70 milionů korun. Pokud by ale měla být zachována škola v Bohunicích, také tam je třeba modernizovat. Odhady v tomto případě mluví až o 120 milionech.

„Požadujeme, aby zahradnická škola v Bohunicích zůstala zachována,“ shoduje se starosta městské části Robert Kotzian se svým místostarostou Antonínem Crhou. Mimo jiné požadují nezávislé stavebnětechnické posouzení budovy škol, podle jejich názoru by budovy bylo možné opravit zhruba za stejné peníze jako Rajhrad. Bohunice jsou také pro mnoho studentů dopravně dostupnější než Rajhrad.

Podle brněnského architekta Ivana Rullera je bohunická zahradnická škola „rodinným stříbrem“ Brna. „Když si uvědomím, že po 109 let tam péčí studentů a pedagogů rostl ten krásný park, to nelze penězi vůbec nahradit,“ podotkl Ruller.

Definitivní slovo k dalšímu osudu bohunického areálu budou mít krajští zastupitelé. Pokud se škola skutečně přestěhuje do Rajhradu, bude se pro brněnský areál hledat nové využití. Vyloučen není ani jeho prodej.

Po 109 let tam rostl péčí studentů a učitelů ten krásný park

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...