27. prosince 2014 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Británii zadrželi Čecha, který vykradl hřbitov Terezínského památníku

V Británii zadrželi Čecha, který vykradl hřbitov Terezínského památníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Británii zadrželi Čecha, který vykradl hřbitov Terezínského památníku. | foto: Policie ČR

LONDÝN Policie oblasti West Yorkshire na severu Anglie zadržela Čecha v souvislosti s krádeží více než osmi stovek bronzových destiček ze hřbitova obětí bývalého nacistického koncentračního tábora v Terezíně. Britská policie to o vánočních svátcích oznámila na svých internetových stránkách.

Zpráva bez uvedení jména uvádí, že jde o 35letého českého občana, na něhož policisté narazili, když 21. prosince zastavili vůz, který řídil. Při prověřování jeho totožnosti zjistili, že na muže je vydán evropský zatykač kvůli krádeži spáchané před šesti lety v terezínském památníku.

Zadržený je nyní podle sdělení westyorkshirské policie vazbě, v níž zůstane až do vydávacího řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Trojici pachatelů krádeže 824 bronzových destiček se jmény z náhrobků obětí nacismu na Národním hřbitově v Terezíně potrestal loni litoměřický okresní soud. Jen jednomu z nich, Liboru Mirgovi, uložil nepodmíněný trest vězení v délce jednoho roku. Zbylí dva, Miroslav Daňo a Peter Hricko, dostali podmíněné tresty odnětí svobody.

Podle soudního znalce krádeží bronzových destiček, které zloději prodali do sběru, Národní hřbitov v Terezíně utrpěl škodu 1,7 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz