20. července 2009 15:42, aktualizováno  16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Brně bude znovu stát gotická královská kaple. Na střeše parkovacího domu

Návrh: Architekti Hrůša & spol., s.r.o. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrh: Architekti Hrůša & spol., s.r.o. | foto: Vizualizace: Miss3

BRNO Unikátní gotická královská kaple bude v Brně stát na střeše parkovacího domu. Znovupostavením stavby splní brněnští radní 101 let starý slib. Obnova bude připomínat obrovskou trojrozměrnou skládačku, v níž část dílů chybí nebo je poškozena.

Proti boření kaple na začátku minulého století bojovali odborníci z celého Rakousko-Uherska, o jejím osudu se nechal informovat i následník trůnu Ferdinand d´Este. Přesto ustoupila přestavbě města. Protestující dosáhli jediného: Slibu radních, že při nejbližší vhodné příležitosti bude kaple znovu postavena.

Její hodnota přitom není ve vnější podobě, ale v interiéru. "Kaple pochází z roku 1297 a tak vysoký prostor klenutý na středový sloup byl a stále je unikátní," podotkla historička Dagmar Koudelková, která se kaplí a její historií zabývá. Historickou a architektonickou hodnotu prostor, zasvěcených původně Panně Marii a svatému Václavovi, uznávali odborníci na přelomu století přesto, že v té době už více než sto let sloužily jako vojenské skladiště.

Archivní záběry kaple před a při rozebírání -  1904-1908

V roce 1908 rozebrali dělníci všechny kamenné prvky a dokonce ze stěn vyřízli nejcennější malby. Nyní historikům začíná sčítání, při němž musejí zjistit, kolik z těch původních asi šesti stovek prvků těch 101 let přežilo. Podle odhadů jich bude asi pětina chybět. Některé se ztratily při několikerém stěhování, jiné bude třeba vyjmout ze stěn Křížové chodby Nové radnice, které nyní zdobí.

Parkovací dům s kaplí na střeše má vyrůst v proluce mezi brněnskou Novou radnicí a hotelem International, tedy jen pár metrů od Dominikánského náměstí. Tam kaple na jeho nároží s dnešní Veselou ulicí stávala. Stavba za 170 milionů korun má nabídnout bezmála pět set parkovacích míst a podle primátora Romana Onderky (ČSSD) bude hotova nejpozději do konce příštího roku. "Tím ale netvrdím, že hotova bude i celá kaple. Bude hotov její prostor, ale kamenné články se do něj budou vracet postupně," řekl s tím, že restaurátorské práce mohou změnit i cenu.

Fragmenty kaple

Kaple už nebude sloužit sakrálním účelům a zvenčí bude jen velmi obtížné srovnávat, jak starý prostor se uvnitř skrývá. Bude společenským a výstavním centrem přístupným samostatným vstupem ze sousední budovy Nové radnice. Architekt Petr Hrůša, který parkovací dům navrhl, musí s památkáři upřesnit přesnou podobu kaple a způsob doplnění chybějících částí. Mohou je nahradit repliky, ale také například skleněné náznaky původních tvarů.

Návrh: Architekti Hrůša & spol., s.r.o.