13. června 2016 17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brněnská policie na koních a ve vrtulníku chytala losa. Toulal se kolem silnice

Policisté na okraji Brna zajišťovali odchyt losa. Patrně sešel z migrační... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté na okraji Brna zajišťovali odchyt losa. Patrně sešel z migrační... | foto: ČTK

BRNO Policisté na okraji Brna v pondělí zajišťovali odchyt losa. Zvíře, které je v Česku poměrně vzácné, blízko k městu patrně sešlo ze své migrační trasy. Pohybovalo se kolem čtyřproudé Černovické ulice. Veterinář jej musel z vrtulníku střelit narkotizační puškou, aby bylo možné zvíře převézt do volné přírody, uvedl mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

„Několik řidičů nám výskyt losa hlásilo ráno na lince 158. Policisté vyrazili na místo a hlášení řidičů potvrdili. Ihned jsme začali připravovat odchyt a také jsme se snažili zamezit tomu, aby los vběhl na silnici,“ uvedl Šváb. Zároveň pomocí přenosného značení snížili rychlost na blízké silnici.

Mohutné zvíře se pohybovalo v řepkovém poli a občas mizelo policistům z dohledu, takže ani ti na koních nedokázali losa natolik obklíčit, aby jej mohli bezpečně uspat. „Veterinář se tak dostal ke své práci až pomocí vrtulníku. Zvíře na něj nereagovalo, mohl se tak přiblížit na bezpečnou vzdálenost,“ uvedl Šváb.

V době, kdy byl los uspaný, mu veterinář ošetřil drobné odřeniny. Policisté na místě ještě zůstali, protože někteří řidiči hovořili i o mláděti. Pročesávají proto okolí, zda někde malého losa nenajdou.

Los je největší druh z čeledi jelenovitých, původně žil i ve střední Evropě, avšak byl zde vyhuben ještě ve středověku. V Česku se vyskytuje jen několik jedinců, běžně je rozšířený v severní Evropě, Asii a Americe.

ČTK