Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně neplatí kvůli Popovicím

Česko

POPOVICE Obec Popovice je tuzemským unikátem: postarala se o to, že při cestách mezi Brnem a Rajhradem lze použít zdarma větší část dálnice, než by si státní úředníci přáli. Popovice jsou totiž pro normální motoristy, kteří si nechtějí zničit auta jízdou po polní cestě, přístupné jen po dálnici.

Pokud by na přilehlém úseku rychlostní silnice R52 z Brna do Pohořelic zavedli povinný dálniční poplatek, v podstatě by přinutili motoristy z Popovic kupovat známky. A to nemohou. „Už tu jednou ten pokus byl. A byl z toho velký šrumec, takže dálnice tu musí být dál bezplatná,“ říká Eva Pokorná z Popovic.

Původní silniční spojnice do Popovic zanikla při stavbě čtyřproudého spojení z Brna na jih v polovině devadesátých let. Tehdy teprve začalo plánování dálničních známek. „Udělali si to, tak teď jsme rarita,“ smějí se místní. „Kdo může říct, že je dálnice kvůli němu bezplatná?“ dodávají.

Zákony totiž neznají výjimku v podobě bezplatné jízdy pouze pro obyvatele a podnikatele z obce, která by neměla se světem jiné spojení než po dálnici. A vlaková zastávka by je „nevytrhla“. „Nevíme o tom, že by existovala vedle Popovic jiná obec, která by byla přístupná pouze z dálnice. Vyloučit to ale samozřejmě nemohu,“ potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Právě chybějící „běžná“ silnice je podle něj důvod, proč abnormálně dlouhý úsek silnice R52 z Brna až do Rajhradu není zpoplatněný.

Kdyby úřady chtěly Popovice spojit s ostatními městy silnicí, účet jim už dříve silničáři odhadli na desítky milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!