2. listopadu 2010 20:48, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Brně povládne velká koalice, primátorem by měl zůstat Onderka

Senátní a komunální volby 2010: Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátní a komunální volby 2010: Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Klub brněnských zastupitelů ODS odsouhlasil velkou koalici v Brně s ČSSD poměrem hlasů 10:4. A následně to potvrdila i oblastní rada ODS 11:7. LN to potvrdil předseda brněnské ODS a celostátní místopředseda strany Pavel Blažek.

Zdůraznil, že zatím neřešili konkrétní personální obsazení. Podle dohod s vítěznou sociální demokracií měli občanští demokraté v městské radě obsadit šest z jedenácti. Výměnou za to, že primátorem Brna zůstane sociálnědemokratický Roman Onderka.

Zatím není jasné, zda volební lídr ODS Robert Kotzian v městské radě usedne či nikoliv. Byl totiž příznivcem pravostředové koalice s TOP 09 a lidovci. Proti však byla většina klubu i předseda brněnské ODS a místopředseda strany Pavel Blažek.

Mezi brněnskými zastupiteli se už dřív spekulovalo o tom, zda se v případě velké koalice Kotzian jako lídr postu ve vedení města nevzdá a neodejde zpět do městské části Bohunice, kde byl uplynulé čtyři roky starostou. ODS tam vyhrála znovu, a místo by tak pravděpodobně obhájil. Kotzian tuto otázku ČTK nechal bez odpovědi.

Rozhořčení lidovci
"Je to podvod na voliče," řekl lídr KDU-ČSL Daniel Rychnovský, když se od LN o velké koalici dozvěděl. "Když to tak bude, tak to tak bude. Dál to komentovat nebudu."

"Takový výsledek jsem stejně trochu čekala. Co k tomu říct, zvítězily zájmy, které by asi v politice neměly mít opodstatnění a pravicové ideje to rozhodně nebyly," komentovala dohodu ODS a ČSSD Irena Matonohová, která vedla do voleb TOP 09.

Karlovy Vary

V Karlových Varech povede město koalice K20 složená z Karlovarské občanské alternativy (KOA), ALTERNATIVY, TOP 09 a hnutí O co jim jde?! bez účasti ODS. Požadavky ODS dnes K20 definitivně odmítla. V čele lázeňského města má stát primátor Petr Kulhánek (KOA) a dva náměstci namísto původních čtyř. Rada bude mít devět členů, o dva méně než v předchozím období.. Dosud městu vládla koalice ODS a ČSSD.


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!