Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Brně řádí strhávači šperků

Česko

  12:30
BRNO - Stačí okamžik - a řetízek, který zdobil ženský krk, skončí v rukou zloděje. Agresivita zlodějů v Brně stoupá. V tramvaji, na ulici - v posledních týdnech evidují strážníci i policisté stále větší počet takových případů.

Trestní odpovědnost již od 14 let foto: Reprofoto

„Starší ženu ve Vranovské ulici pachatelé povalili na zem, vláčeli ji po chodníku a z krku jí strhli dva řetízky,“ přiblížil jeden z případů mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. Nebezpečnou lokalitou je sever Brna, kde obdobné případy evidují až dvakrát týdně.

Přibývá i přepadení v tramvaji „Často řešíme případy na trase linky 4, především v ulicích Tkalcovská, Cejl, Körnerova. Zloději řetízky strhnou na zastávce nebo už v tramvaji, a než se oběť vzpamatuje, pachatel zmizí v davu,“ upřesňuje vedoucí policejního oddělení Brno-sever Petr Kuča. V pondělí jednasedmdesátiletou ženu okradli v tramvaji u maloměřického mostu.

„Cestující varujeme letáky i výstražným hlášením,“ připomíná mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová. Ani to zloděje neodradí. „Občas se stane, že si lidé pachatele během jízdy všimnou. Řidič pak neotvírá dveře a čeká na příjezd policie,“ řekla mluvčí.

Cennosti podle kriminalistů končí nejčastěji v zastavárnách. „Pachatelé zboží prodávají pod cenou,“ uvedl Kuča. Zastavárníci se ale brání. „Výkup takového zboží by se ani tak nevyplatil. Na řetízcích je vidět, že byly roztržené, takže šance je prodat by byla velmi malá,“ vysvětluje například Monika Klabanová ze zastavárny U Studánky.

Podle mnohých větší šanci uspět mají zlodějíčci, když ukradené šperky nabídnou jako zlomkové zlato. „Naše zaměstnankyně ve výkupnách ale vyžadují od zákazníků nějaký doklad totožnosti,“ ujistila Daniela Plachá ze Safiny. „Na rozdíl od zastaváren se nám sice prokazovat nemusejí, avšak při jakémkoliv podezření od nich nemusíme zlato vykoupit,“ doplnila.

Není vyloučeno, že krádeže má na svědomí jedna skupina pachatelů. Nejčastěji kradou výrostci nebo mladší muži, za oběť si vybírají hlavně ženy, případně seniory. „Rozptýlí je dotazem a pak zaútočí. Někdy však zákeřně napadají i zezadu,“ přibližuje Novák.

Zdobit se zlatem se tak v létě prý nevyplatí. „Svoje šperky dělím na zimní a letní. Ty masivnější nosím raději pod kabát,“ s úsměvem podotýká mladá Brňanka. Jméno říci nechce, právě proto, aby se náhodou nestala terčem zájmu zlodějů.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!