16. července 2009 18:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Brně se otevřela první stezka, kterou projedou i vozíčkáři

Stezka, na kterou mohou i vozíčkáři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stezka, na kterou mohou i vozíčkáři | foto: Lidové noviny

BRNO I vozíčkáři mají rádi turistiku. A poprvé si jí mohou užít oficiálně. Zatímco dosud museli riskovat, že naplánovanou cestu kvůli nečekaným překážkám nezvládnou, zanedlouho se mohou stejně jako ostatní výletníci spolehnout na značky – na rozdíl od těch tradičních na nich bude barevný proužek doplňovat logo vozíčku.

Projekt Turistika pro všechny připravily společně organizace handicapovaných s Klubem českých turistů. Jejich zástupci včera společně otevřeli první takto značený zhruba šestikilometrový okruh brněnským Mariánským údolím. "Pro náš model jsme se inspirovali švýcarskými zkušenostmi," podotkla iniciátorka projektu Pavla Střechová.

Vybrané trasy, které nelze zaměňovat s cyklostezkami, musejí vést po asfaltovém, betonovém nebo přírodně zpevněném povrchu, který ani déšť nerozmáčí. Barva značení pak upozorňuje na obtížnost trasy, ty černé budou například určeny jen vozíčkářům s doprovodem.
Po premiéře v Brně by další trasy v tuzemsku měly být otevřeny ještě do konce letošního roku. Pro financování projektu využívá klub peněz z veřejné sbírky. "V budoucnu se i vozíčkářské trasy stejně jako ty běžkařské nebo cyklistické stanou součástí našich map," ujistil předseda Klubu českých turistů Jan Stráský.