Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
12. listopadu 2019 14:27, aktualizováno  22:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na filozofické fakultě je stávka za klima a proti rektorovi. Názor studentů respektujeme, říká proděkan Soukup

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy - studentská okupační stávka za klima. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filozofická fakulta Univerzity Karlovy - studentská okupační stávka za klima. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v úterý začala studentská okupační stávka za klima. Vysokoškoláci tak po vzoru středoškoláků protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí. Stávka má trvat do středy, studenti chtějí v budově fakulty přespat. Vedení fakulty s tím nejprve nesouhlasilo, ale nakonec se, po dohodě se studenty, jim rozhodlo vyjít vstříc.

„Plně respektujeme právo studentů jakožto členů akademické obce svobodně vyjadřovat názor na to, kdo by měl či neměl být rektorem Univerzity Karlovy. Ze stávky žádné důsledky nevyvodíme,“ uvedl pro server Lidovky.cz v úterý večer proděkan Filozofické fakulty UK Daniel Soukup.

Zástupci iniciativy Univerzity za klima v úterý nejdříve před několika desítkami mladých lidí na Palachově náměstí přečetli své prohlášení, ve kterém upozornili, že stávkou nemíří proti vedení FF UK, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí. Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Současnou situaci přirovnali k době sametové revoluce před 30 lety. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty, kde protestující zůstanou přes noc do středy.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy - studentská okupační stávka za klima.
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy - studentská okupační stávka za klima.

Stávky by se podle odhadu mluvčího iniciativy Kryštofa Říhy mohlo zúčastnit několik stovek studentů z různých vysokých škol. Na filozofické fakultě se protest koná z toho důvodu, že z ní je vidět na sídlo vlády ve Strakově akademii a na sídlo prezidenta na Pražském hradě, vysvětlil. Hlavním požadavkem studentů podle Říhy je, aby vláda začala zavírat uhelné elektrárny.

V chodbách budovy budou v úterý i ve středu na programu různé debaty a přednášky. Ve středu odpoledne pak mají organizátoři v plánu program zakončit na Palachově náměstí demonstrací s názvem Nechceme oteplování, ale ani Zimu! a následným pochodem k rektorátu UK, řekl ČTK jejich mluvčí Kryštof Říha.

Protest míří i na rektora UK

Kromě klimatu tak studenti hodlají protestovat i proti současnému rektoru UK Tomáši Zimovi. Nelíbí se jim, že za jeho vedení univerzita řešila již několik kauz. Říha připomněl například plagiátorství bývalého prorektora UK Martina Kováře nebo nedávnou aféru kolem spolupráce UK s firmou Home Credit. 

V souvisloti s nespokojeností s vedením rektora vznikla rovněž neformální iniciativa studentů, pedagogů a absolventů s názvem Univerzita Karlova etická. Jako reakci na upadající etické poměry na univerzitě sepsala otevřený dopis akademickému senátu, který prozatím podepsalo více než tisíc lidí.

„Home Credit je společnost Petra Kellnera, který například přispívá na Institut Václava Klause, který popírá klimatické změny, a to je prostě nepřípustné,“ řekl student.

Iniciativa Univerzity za klima vznikla podle jedné z organizátorek Michaely Babišové letos na jaře jako reakce na středoškolskou iniciativu Fridays for Future, jejíž vznik podnítila švédská aktivistka Greta Thunbergová. Kromě Prahy funguje také v Brně a Olomouci. Její zářijový protest v Praze byl už pátý, podobné se konaly ve 140 zemích po celém světě. V Česku se zapojily dvě desítky měst.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

P. Manda Zavést školné !!!!! 5:26 13.11.2019
T. Hraj Ano, to zaprvé. 7:11 13.11.2019
A. Polid 15:33 16.11.2019
P. Aron 13:13 13.11.2019

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.