Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V bývalých muničních skladech u Vrbětic skončily šest let po výbuchu záchranné práce

Česko

  11:57
Zlín - Ve Vrběticích na Zlínsku, kde před šesti lety vybuchly dva sklady s municí, skončily záchranné práce. Policisté s hasiči při nich zajišťovali pyrotechnický sběr munice a jejích částí.

Pyrotechniky nyní čekají až roky čištění areálu. foto: MAFRA

Znovu je v důsledku ukončení prací otevřená silnice mezi Haluzicemi a Lipovou. Zásah ale nekončí, v areálu budou pokračovat likvidační práce a stále jsou možné nálezy munice nebo zbraní, sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Další informace poskytne policie 13. října na tiskové konferenci.

Záchranné práce, se kterými bylo spojeno uzavírání silnice mezi Haluzicemi a Lipovou, skončily v neděli. „Od sobotního poledne je komunikace trvale otevřena a uzavírána bude jen ve výjimečných případech, například při nálezu munice. V současné době budou probíhat ve vrbětickém areálu likvidační práce, které obnáší například bourání dočasného oplocení, dále likvidace dočasné trhací jámy, odvoz techniky a materiálu atd,“ uvedla mluvčí.

Pohled na lesem obklopený vrbětický areál.
Areál muničky Vlárské strojírny ve Vrběticích

S ukončením bezpečnostního opatření souvisejícího s výbuchem skladů počítají policisté zhruba za dva týdny. Veškeré informace k němu by policie měla poskytnout 13. října na tiskové konferenci ve vrbětickém areálu. „Složky integrovaného záchranného systému musí odstranit poslední zbytky a objektivní stopy po šestiletém působení v areálu. Od 1. října bude zahájeno bourání dočasného oplocení a areál bude v režimu složek integrovaného záchranného systému zmenšen na nezbytné minimum,“ doplnila Javorková.

Jeden sklad ve Vrběticích vybuchl v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

Pyrotechnici začali čistit Vrbětice. Munici hledají i půl metru pod zemí

Při výbuších bylo zasaženo 1319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. Většinu pozemků už mají zpět v užívání jejich majitelé. V budoucnu by měly získat všechny pozemky a objekty v areálu do svého majetku Vojenské lesy a statky ČR, které na nich plánují hospodařit.

Autor: