Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vytrvalý déšť zvedá hladiny řek, nejhorší situace je na Chrudimsku. Voda se může vylévat z břehů

Ilustrační snímek foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Praha - V několika regionech Vysočiny, východních Čech, jižní Moravy a Olomouckého kraje hrozí do středečního poledne zvýšení hladin řek. Nejhorší situace je aktuálně na Chrudimsku, kde může být překročen druhý ze tří povodňových stupňů. Výstrahu v úterý vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hladiny se zvedly po vytrvalých deštích.
  18:27aktualizováno  22:02

Situace v Pardubickém kraji

Po vytrvalých deštích se hladiny některých řek v Pardubickém kraji zvyšují. Novohradka v Luži na Chrudimsku vystoupala vpodvečer na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, před 22:00 zřejmě bude kulminovat. Kolem 21:00 řeka dosáhla prvního stupně povodňové aktivity v Úhřeticích níže po toku. K hranici prvního stupně se přechodně blížila také Loučná v Litomyšli. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Labe.

ČHMÚ pro Chrudimsko vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů se řeky v povodí Novohradky mohou vylévat z břehů. Voda může podmáčet stromy a způsobit problémy na komunikacích, lidé by proto měli být opatrní.

Podle meteorologické předpovědi by mělo srážek v kraji večer ubývat. Ve středu pak bude pršet jen ojediněle.

Nebezpečí na Jesenicku

Na Jesenicku v úterý kvůli vydatnému dešti začaly stoupat hladiny vodních toků. Na Černém potoce ve Velké Kraši před 22:00 stále platil druhý stupeň povodňové aktivity, který značí pohotovost. Situace se tam však již kolem 21:00 zklidnila a hladina začala klesat. Na první stupeň se dostala také říčka Bělá v Mikulovích a Vidnavka ve Vidnavě, stav je tam již setrvalý. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na řadě míst zasahují hasiči, řekl ČTK jejich mluvčí Zdeněk Hošák.

Hladina Černého potoka ve Velké Kraši dosáhla před 20:00 až 228 centimetrů, druhý stupeň povodňové aktivity se vyhlašuje při 210 centimetrech. Třetí stupeň na tomto vodním toku platí, pokud hladina dosáhne 260 centimetrů. Hladina i průtok už ale začaly klesat, ke 21:00 byla na 221 centimetrech. Na Vidnávce ve Vidnavě dosáhla hladina maxima 186 centimetrů, ke 21:00 již klesla o tři centimetry. První stupeň se zde vyhlašuje při dosažení 160 centimetrů. Na Bělé v Mikulovicích byla hladina k 21:00 na úrovni 207 centimetrů, i tam je stav setrvalý. Na maximu byla v úterý říčka kolem 19:20, kdy se dostala na 215 centimetrů.

V několika regionech Vysočiny, východních Čech, jižní Moravy a Olomouckého kraje podle ČHMÚ hrozí do středečního poledne zvýšení hladin řek

Zlínský kraj

Hladina Vsetínské Bečvy ve Velkých Karlovicích a také Bystřičky na stejnojmennou nádrží na Vsetínsku vystoupala v úterý odpoledne a večer nad hranici prvního stupně povodňové aktivity, který označuje bdělost. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hladiny potoků a řek začaly v úterý po vytrvalém dešti stoupat i na dalších místech Zlínského kraje, povodňových stupňů však nedosáhly.

Podle předpovědi meteorologů by měly srážky ve Zlínském kraji v úterý večer postupně ustávat. Občasný déšť očekávají ještě v noci. Ve středu by v regionu mělo být oblačno, přechodně i polojasno, na severu kraje ojediněle s přeháňkami.

První stupeň povodňové aktivity platí na Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích od 18:40, kdy její hladina dosáhla úrovně 170 centimetrů, což je dolní hranice pro bdělost. V 19:00 se její hladina držela na 175 centimetrech. Aby dosáhla spodní hranice pro druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost, musela by vystoupat na 200 centimetrů.

V případě Bystřičky nad přehradou zaznamenali hydrologové dosažení prvního stupně povodňové aktivity v 16:00, kdy byla na 30 centimetrech. K 19:00 její hladina vystoupala na úroveň 42 centimetrů, tedy 12 centimetrů nad spodní hranici pro bdělost a zároveň osm centimetrů pod limit pro druhý stupeň povodňové aktivity.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat