Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Čechách řádí střevní chřipka. Přišla z Moravy

Česko

  11:32
PRAHA - Trápí vás bolesti břicha, máte průjem a marně přemýšlíte, co špatného jste včera snědli? Důvodem vaší nevolnosti tentokrát možná nebudou nekvalitní "čína" nebo přesmažené hranolky z fastfoodů. Nejste totiž jediní, komu není v těchto dnech nejlépe. V Česku řádí střevní chřipka.

Největší nárůst onemocnění je mezi školáky foto: Lidové noviny

Období konce zimy a blížícího se jara vytvořilo ideální podmínky pro každoroční vlnu střevní virózy. Podle některých lékařů ale letos přišla v mnohem vyšší intenzitě.

"Za svoji lékařskou kariéru jsem něco takového nezažila. Denně mi volalo patnáct lidí a ptali se mě, co mají dělat," řekla serveru Lidovky.cz praktická lékařka pro dospělé Anna Burianová z brněnské Polikliniky Lesná.

Podle ní však už v jihomoravské metropoli problémy s gastroenteritidou, neboli onemocněním zažívacího traktu, u pacientů téměř odezněly. Za pravdu jí dává i dětský lékař František Bruzl z brněnské Polikliniky Zahradníkova. "Už je to pryč. Více pacientů přicházelo asi před 14 dny," konstatoval Bruzl.

O epidemii nejde
Zatímco Morava je tedy už téměř "vyléčená", v Čechách začala střevní chřipka teprve řádit. Zaplněné čekárny hlásí převážně lékaři z Prahy a blízkého okolí. Podle Zdeňky Jágrové z Pražské hygienické stanice se však zdaleka nejedná jen o problém hlavního města, zároveň se však nedá mluvit o epidemii.

"Jsou to jen lokální hromadné výskyty. Postiženi jsou jak děti, tak dospělí, je to tak půl na půl. Většinou to přinesou do rodiny děti a nakazí se ostatní v rodině," uvedla Jágrová.

Čtěte také:

Lékaři se shodují v tom, že pokud onemocnění neprovází opakované zvracení nebo velké bolesti břicha, není návštěva lékaře nutná. Pro dospělé je v lékárně volně dostupný Endiaron, dětem by měl zabrat Enterol nebo jiné probiotium. "Důležitá je také dieta. Začíná se čajem, postupně se přidává mrkvový odvar, rýžová kaše ve vodě a tak dále," vysvětlila lékařka Dagmar Dohnalová z pražské Polikliniky Šustova. Střevní chřipka zpravidla do pěti dnů odezní.

Jak viróze předejít?
Zaručený recept, jak se viróze vyhnout, neexistuje. Onemocnění se totiž přenáší vzdušnou cestou a kontaktem rukama. Nákaza tedy nejvíce hrozí v zaměstnání, ve škole nebo hromadných dopravních prostředcích, kterým se málokdo může vyhnout. Jedinou radou lékařů je více dbát na osobní hygienu a mít dostatečný přísun vitamínů.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.