Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V čekárnách nastane revoluce

Česko

Pacienti míří bez důvodu do ambulancí nemocnic. Budou proto déle sedět v čekárnách, aby se ošetření dostalo nejdříve těm, kdo je potřebují. BRNO Přišel jste bez doporučení z pohotovosti, od jiného lékaře nebo bez našeho objednání ke kontrole? Ošetříme vás, ale až poté, co specialisté pomohou těm, kdo dodržují pravidla. Brněnské fakultní nemocnice se dohodly: změní postupy v odborných ambulancích. A pacienti, kteří si zvykli chodit k odborníkům sami bez vážných problémů, si počkají i hodiny navíc.

Změna začne platit od 1. listopadu. Přes den, ale především mimo běžné ordinační hodiny, kdy by lidé měli v prvé řadě být ošetřeni na pohotovosti, případně záchrannou službou.

„Jen letos už ošetřilo naše bohunické pracoviště v době pohotovosti téměř dvaatřicet tisíc lidí. Z toho zhruba třetina přišla bez lékařského doporučení,“ sdělil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Nemocnici to přináší personální, provozní i finanční problémy. Její špičkoví odborníci by se měli věnovat především vážným případům, hospitalizovaným a těm, které již k tomu určení lékaři nasměrovali. „Ti, kteří současný systém nastavení péče zneužívají, vlastně znevýhodňují ty, kteří se chovají správně,“ doplnil ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška.

Fakultní nemocnice v Brně nezabezpečují službu lékařské první pomoci, známou jako pohotovost – s výjimkou té pro děti v dětské nemocnici. Dospělí ji musejí vyhledat v Úrazové nemocnici v centru města, kde však chybí specialisté, například gynekologové, urologové či třeba oční lékaři nebo lékaři ORL. I proto odpoledne nebo večer míří rovnou do nemocničních ambulancí stovky lidí, kteří ale nemají akutní problém a ani jejich stav není tak vážný, aby vyžadoval specializovanou péči. Přeplněné čekárny pak znamenají i zbytečné čekání těch, kteří pomoc opravdu potřebují nebo byli řádně objednáni.

Od listopadu proto začne na území Brna jako jednoho z prvních velkých měst v republice platit nový systém priorit, podle nichž budou pacienti v ambulancích fakultních nemocnic ošetřováni. Zjednodušeně řečeno, budou rozděleni do několika skupin: bezodkladné pomoci se dostane samozřejmě lidem s problémy ohrožujícími jejich život a akutním pacientům. Lidé s doporučením z pohotovosti nebo od lékaře nižšího typu či objednaní by neměli čekat déle než šedesát minut. Ti bez doporučení a neobjednaní se ale musejí připravit i na dlouhý, několikahodinový pobyt v čekárně. Systém bude fungovat ve všech ambulancích obou nemocnic čtyřiadvacet hodin denně a sedm dnů v týdnu. „V žádném případě nám nejde o to, abychom tímto způsobem někomu odmítali ošetření. Chceme jen nastavit taková pravidla, aby mohla být zajištěna adekvátní úroveň péče,“ zdůraznil náměstek ředitele svatoanenské nemocnice Ivo Rovný. Na ambulancích totiž slouží vysoce specializovaní lékaři, kteří mají i jiné povinnosti, například dohlížejí na hospitalizované nebo poskytují konzilia kolegům z jiných nemocnic. „A pak přijde pacient s banální záležitostí a dožaduje se ošetření v časové posloupnosti. Ti, kteří jsou řádně objednaní, ale kvůli tomu čekají déle, protože on se nám do ambulance vecpe,“ popsal náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno Lubomír Hakl.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!