„Vnímám poslední období, zvláště v posledních dnech, nedůvěru ze strany některých členů správní rady a zpochybňování mé řídící kompetence. V tomto ovzduší vzrůstající nedůvěry nemohu dále pracovat. A nechci. Jak s ohledem na svou pověst, tak s ohledem na své zdraví,“ citoval server z Šestákova dopisu.
Předsedkyně šestičlenné správní rady Hana Kordová Marvanová (za STAN) pro deník označila Šestákovo odstoupení za nepochopitelné. Město vypíše zřejmě tendr na nového ředitele.
OBRAZEM: Splněný sen českých egyptologů. Národní muzeum zaplnily unikátní artefakty od Nilu |
Založení muzea schválili loni v září pražští radní. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Do funkce Šestáka vybralo vedení města zhruba před rokem.
Šestákův odchod není první personální změnou, která se v orgánech muzea odehrála. Letos v únoru rezignoval na členství ve správní radě ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Udělal to proto, že správní rada odmítla využít vzpomínky pamětníků uložených v databázi Post Bellum - Paměť národa. Podle webu muzea jsou členy správní rady vedle Kordové Marvanové historik Petr Blažek, místostarostka Prahy 7 a historička Lenka Burgerová, pražská zastupitelka a místopředsedkyně spolku Publicum commodum Jaroslava Janderová, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět a historik Mikuláš Pešta.
Muzeum paměti 20. století má připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou totalitních režimů. Svou činnost zahájilo dvěma výstavami, které jsou od 17. listopadu kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 dostupné pouze on-line.