Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V čele Muzea paměti XX. století končí ředitel Šesták, důvodem je nedůvěra členů správní rady

Česko

  16:37
Praha - V čele Muzea paměti XX. století končí jeho ředitel Jiří Šesták. Ve svém rezignačním dopise uvedl jako důvod nedůvěru některých členů správní rady a zpochybňování své kompetence, napsal Deník N. Muzeum zřídilo hlavní město za účelem zachování historické paměti o událostech minulého století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa. Instituce dočasně sídlí v Domě pážat na Hradčanech. Město vypíše na místo ředitele výběrové řízení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Senát České republiky

„Vnímám poslední období, zvláště v posledních dnech, nedůvěru ze strany některých členů správní rady a zpochybňování mé řídící kompetence. V tomto ovzduší vzrůstající nedůvěry nemohu dále pracovat. A nechci. Jak s ohledem na svou pověst, tak s ohledem na své zdraví,“ citoval server z Šestákova dopisu.

Předsedkyně šestičlenné správní rady Hana Kordová Marvanová (za STAN) pro deník označila Šestákovo odstoupení za nepochopitelné. Město vypíše zřejmě tendr na nového ředitele.

OBRAZEM: Splněný sen českých egyptologů. Národní muzeum zaplnily unikátní artefakty od Nilu

Založení muzea schválili loni v září pražští radní. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Do funkce Šestáka vybralo vedení města zhruba před rokem.

Šestákův odchod není první personální změnou, která se v orgánech muzea odehrála. Letos v únoru rezignoval na členství ve správní radě ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Udělal to proto, že správní rada odmítla využít vzpomínky pamětníků uložených v databázi Post Bellum - Paměť národa. Podle webu muzea jsou členy správní rady vedle Kordové Marvanové historik Petr Blažek, místostarostka Prahy 7 a historička Lenka Burgerová, pražská zastupitelka a místopředsedkyně spolku Publicum commodum Jaroslava Janderová, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět a historik Mikuláš Pešta.

Muzeum paměti 20. století má připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou totalitních režimů. Svou činnost zahájilo dvěma výstavami, které jsou od 17. listopadu kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 dostupné pouze on-line.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!