Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V čele Muzea paměti XX. století končí ředitel Šesták, důvodem je nedůvěra členů správní rady

Česko

  16:37
Praha - V čele Muzea paměti XX. století končí jeho ředitel Jiří Šesták. Ve svém rezignačním dopise uvedl jako důvod nedůvěru některých členů správní rady a zpochybňování své kompetence, napsal Deník N. Muzeum zřídilo hlavní město za účelem zachování historické paměti o událostech minulého století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa. Instituce dočasně sídlí v Domě pážat na Hradčanech. Město vypíše na místo ředitele výběrové řízení.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Senát České republiky

„Vnímám poslední období, zvláště v posledních dnech, nedůvěru ze strany některých členů správní rady a zpochybňování mé řídící kompetence. V tomto ovzduší vzrůstající nedůvěry nemohu dále pracovat. A nechci. Jak s ohledem na svou pověst, tak s ohledem na své zdraví,“ citoval server z Šestákova dopisu.

Předsedkyně šestičlenné správní rady Hana Kordová Marvanová (za STAN) pro deník označila Šestákovo odstoupení za nepochopitelné. Město vypíše zřejmě tendr na nového ředitele.

OBRAZEM: Splněný sen českých egyptologů. Národní muzeum zaplnily unikátní artefakty od Nilu

Založení muzea schválili loni v září pražští radní. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Do funkce Šestáka vybralo vedení města zhruba před rokem.

Šestákův odchod není první personální změnou, která se v orgánech muzea odehrála. Letos v únoru rezignoval na členství ve správní radě ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Udělal to proto, že správní rada odmítla využít vzpomínky pamětníků uložených v databázi Post Bellum - Paměť národa. Podle webu muzea jsou členy správní rady vedle Kordové Marvanové historik Petr Blažek, místostarostka Prahy 7 a historička Lenka Burgerová, pražská zastupitelka a místopředsedkyně spolku Publicum commodum Jaroslava Janderová, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět a historik Mikuláš Pešta.

Muzeum paměti 20. století má připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou totalitních režimů. Svou činnost zahájilo dvěma výstavami, které jsou od 17. listopadu kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 dostupné pouze on-line.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...