Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V čele Muzea paměti XX. století končí ředitel Šesták, důvodem je nedůvěra členů správní rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Senát České republiky

Praha V čele Muzea paměti XX. století končí jeho ředitel Jiří Šesták. Ve svém rezignačním dopise uvedl jako důvod nedůvěru některých členů správní rady a zpochybňování své kompetence, napsal Deník N. Muzeum zřídilo hlavní město za účelem zachování historické paměti o událostech minulého století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa. Instituce dočasně sídlí v Domě pážat na Hradčanech. Město vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

„Vnímám poslední období, zvláště v posledních dnech, nedůvěru ze strany některých členů správní rady a zpochybňování mé řídící kompetence. V tomto ovzduší vzrůstající nedůvěry nemohu dále pracovat. A nechci. Jak s ohledem na svou pověst, tak s ohledem na své zdraví,“ citoval server z Šestákova dopisu.

Předsedkyně šestičlenné správní rady Hana Kordová Marvanová (za STAN) pro deník označila Šestákovo odstoupení za nepochopitelné. Město vypíše zřejmě tendr na nového ředitele.

Založení muzea schválili loni v září pražští radní. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Do funkce Šestáka vybralo vedení města zhruba před rokem.

Šestákův odchod není první personální změnou, která se v orgánech muzea odehrála. Letos v únoru rezignoval na členství ve správní radě ředitel neziskové organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Udělal to proto, že správní rada odmítla využít vzpomínky pamětníků uložených v databázi Post Bellum - Paměť národa. Podle webu muzea jsou členy správní rady vedle Kordové Marvanové historik Petr Blažek, místostarostka Prahy 7 a historička Lenka Burgerová, pražská zastupitelka a místopředsedkyně spolku Publicum commodum Jaroslava Janderová, spisovatel a nakladatel Jiří Padevět a historik Mikuláš Pešta.

Muzeum paměti 20. století má připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou totalitních režimů. Svou činnost zahájilo dvěma výstavami, které jsou od 17. listopadu kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 dostupné pouze on-line.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...