Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V čele ‚ochránců soukromí‘ bude bývalá ústavní soudkyně Janů

Česko

  21:01
PRAHA - V čele Úřadu pro ochranu osobních údajů bude od září bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. Senátoři jí ve středu v tajné volbě dali přednost před inspektorem úřadu Josefem Vaculou. Janů po jmenování prezidentem Milošem Zemanem nahradí Igora Němce, který po dvou funkčních obdobích už znovu kandidovat nemohl.

V čele Úřadu pro ochranu osobních údajů bude od září bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů. foto: ČTK

Janů ve své kandidátské řeči mimo jiné uvedla, že soukromí je ohroženo množstvím informací, které jsou o lidech shromažďovány v různých registrech, neopatrností při užívání sociálních sítí a novými technologiemi. „Neměli bychom připustit, aby možnosti nových technologií otevíraly ještě šířeji dveře našeho soukromí a pohlcovaly zbytky toho, co jsme ještě z pohodlnosti, naivity či neinformovanosti neodevzdali ke zveřejnění dobrovolně,“ řekla budoucí předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Najděme náhradu za Igora Němce. Nechci opakovat případ Putna, říká Zeman

Nominaci devětašedesátileté Janů, která byla před nástupem k Ústavnímu soudu lidoveckou poslankyní a podílela se na tvorbě ústavy, doporučily senátorské kluby KDU-ČSL, ANO a Starostové. Kandidatura čtyřiašedesátiletého Vaculy, někdejšího předsedy ČSSD ve Zlínském kraji, vzešla od předsedy senátorů sociální demokracie Jiřího Víchy. Vacula dostal 20 z 57 odevzdaných hlasů, Janů pak 32, uvedl předseda senátní volební komise Luděk Jeništa (za STAN).

Zabezpečit údaje a bezpečně je likvidovat

Janů v kandidátské řeči také uvedla, že Úřad pro ochranu osobních údajů vznikl jako silný nezávislý úřad na ochranu práva na soukromí a že pokládá za potřebné jeho nezávislost udržet. Úřad by měl podle ní zlepšit srozumitelnost výkladu zákona o ochraně osobních údajů a respektovat v praxi rozhodnutí Nejvyššího správního a Ústavního soudu. „Čím důslednější bude úřad ve své kontrolní a dozorové činnosti, tím opatrnější budou správci a zpracovatelé (osobních údajů) na případné úniky informací. Úřad by se měl zaměřit zejména na řádné zabezpečení uložených údajů včetně prokazování jejich bezpečné likvidace,“ dodala Janů.

Úřad pro ochranu osobních údajů vznikl před 15 lety, má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Kontroly mají na starosti jeho inspektoři. Mohou také vést správní řízení o uložení sankce a řízení o přestupcích. Za porušení zákona může úřad uložit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.

Ivana Janů (69)

  • Soudkyní a zároveň místopředsedkyní Ústavního soudu ČR byla nejprve od listopadu 1993 do února 2002. Mandát ústavního soudce předčasně ukončila poté, co byla v červnu 2001 zvolena Valným shromážděním OSN soudkyní ad litem Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Podruhé byla soudkyní Ústavního soudu ČR jmenována v září 2004. Svůj druhý mandát vykonávala plných deset let.
  • Za dvě funkční období u Ústavního soudu jí rukama prošlo na 3000 spisů, přičemž na jejich základě vyhlásila asi 270 nálezů. Janů podle odborníků patřila ke konzervativním soudcům a profilovala se především na kauzách, které se týkaly vyrovnávání s totalitní minulostí, případně souvisely s následnou transformací společnosti. Její nálezy například upozornily na protiústavní regulaci nájemného a kritizovaly dlouholetou nečinnost parlamentu ve věci církevních restitucí.
  • Za dobu svého působení u ÚS sepsala 67 odlišných stanovisek, v nichž se vymezila proti názorům většiny ostatních soudců. Nesouhlasila například s odmítnutím návrhu na zrušení části amnestijního rozhodnutí Václava Klause. Prezident tehdy dal zastavit dlouhotrvající trestní stíhání. Abolici za podobných okolností označila Janů za "prostou rezignaci na hledání a nalezení pravdy". Nesouhlasila ani se zastavením řízení o ústavní žalobě na Klause.
  • Počátkem letošního roku získala ocenění Právník roku v kategorii Občanská a lidská práva a právo ústavní. Organizátory soutěže jsou Česká advokátní komora a společnost epravo.cz.

Autor: