3. července 2006 7:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V čele US-DEU je Jan Hadrava

Kampaň Unie svobody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kampaň Unie svobody. | foto: www.unie.cz

PRAHA Novým šéfem US-DEU zvolilo republikové shromáždění senátora Jana Hadravu. Ten další působení nejmenší strany končící vládní koalice vidí ve spolupráci s malými pravicovými stranami. Soustředit se chce především na nadcházející podzimní komunální a senátní volby.

Unie, která ve sněmovních volbách zcela propadla, má podle něj šanci ještě voliče zaujmout. Musí se ale vrátit ke svým kořenům a oprostit se od mediální nálepky „Nová Unie svobody“, kterou jí dalo před červnovými volbami původní vedení v čele s Pavlem Němcem.

Kvůli flekům cokoli
Delegáti sjezdu vesměs konstatovali, že na volebním propadu, kdy unionisté získali jen 0,3 procenta hlasů, se podepsala čtyřletá účast v socialistické vládě a kontroverzní předvolební kampaň. „Tu trochu důvěry, kterou jsme měli, jsme cestou od ideálů k moci poztráceli. Řada lidí si o nás myslí, že kvůli flekům uděláme cokoli,“ prohlásil ještě před svým zvolením Jan Hadrava, který je senátorem za Sokolovsko.

Podstatná část debaty byla zaměřena na to, co budou unionisté dělat dál. Podle místopředsedy Martina Stránského má strana na svém účtu 28 milionů korun. Hadrava chce ve volbách podporovat ta uskupení, kde bude kandidovat někdo z US-DEU.

Poměrně kriticky se dnes někteří delegáti vyjádřili na adresu bývalého vedení v čele s Pavlem Němcem. Například podle Jana Rumla Němec zavedl ve straně pragmatismus nového střihu.

Ruml spolu s Hadravou označil předvolební kampaň unionistů za hloupou, karikující a za zoufalý pokus něco změnit. „Být Vladislavem Vančurou, tak bych řekl: Kdyby nestoudnost mohla močit, tak bychom se tady v těch chcankách utopili,“ řekl. Pavel Němec diskusi pouze naslouchal.

čtk

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!