Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

V centru porostou nájmy

Evropa

  8:54
PRAHA - Pětaosmdesátiletá Antonie Ledvinková v poslední době celé noci nespí. Děsí ji představa, z čeho v příštích letech zaplatí byt 1+1 v pražských Střešovicích, kde žije přes čtyřicet let.

Ulice Na Příkopech patří mezi nejdražší v Praze. foto: Pavel WellnerLidové noviny

Nový zákon o nájemném, který vloni schválili poslanci a teprve půjde do Senátu, totiž předpokládá, že počátkem příštího roku začne deregulace nájemného. To by mělo od ledna 2007 růst po dobu čtyř let každoročně v průměru o 14,2 procenta.

Bydlení v bytech s regulovaným nájmem, kterých je v Česku zhruba 750 tisíc, tak přestává být takovou výhodou jako dosud. V Praze, kde podle Českého statistického úřadu existovalo v roce 2001 asi 431 tisíc bytů (v čísle nejsou zahrnuty rodinné domy), se odhaduje, že se uvolnění nájemného bude týkat asi 150 tisíc bytů.
Nová daň může zvýšit ceny bytů o statisíce

Bydlení v Praze - Uvolnění nájmů v příštích letech pocítí stovky tisíc Pražanů Praha Ceny nových bytů a rodinných domů v metropoli mohou v roce 2008 podražit o statisíce až miliony korun. Stane se tak v případě, že se českému státu nepodaří prosadit v Evropské unii prodloužení výjimky na nižší sazbu daně z přidané hodnoty. To by znamenalo, že stávající pětiprocentní DPH se od roku 2008 zvedne na 19 procent. Na pražském realitním trhu nyní vládne nejistota a stavebníci i kupci spěchají. „Na konci loňského roku se zvýšil zájem o koupi nových bytů,“ potvrdil mluvčí společnosti Skanska CZ Ondřej Šuch. Metropole je však specifická. V Praze a v části Středočeského kraje existuje stavební boom už několik let. Jen v Praze existuje několik tisíc volných bytů, „Dopad to má takový, že výrazně stoupají nároky na kvalitu bydlení,“ uvedl jeden z pražských soukromých majitelů Robert Axamit. Přesto zřejmě poptávka po bytech ještě určitou dobu poroste, aby developeři a kupci stihli pořídit stavby lacino. Názory na to, co se stane poté, až začne platit 19procentní DPH, se různí. Jestliže zájem klientů klesne výrazně, může to paradoxně ceny nemovitostí i snížit.


Zdražení se citelně dotkne zejména pražských důchodců, kteří žijí v nájemních bytech sami. „Už teď dávám na bydlení včetně služeb polovinu ze svého osmitisícového důchodu. Nevím, co bych si po zdražení počala. Asi bych musela žádat o pobyt v domově důchodců nebo v LDN,“ obává se Ledvinková. V její útulné, leč skromné domácnosti je úsporné hospodaření patrné už nyní - místo kávy vaří levnější meltu a zrnitě rozostřený obraz televizní obrazovky marně čeká na opraváře.

Soukromí majitelé domů přesto spokojeni nejsou. Vadí jim, že ani po uplynutí čtyřletého přechodného období nájemné nedosáhne tržních cen a chystaný zákon neodstraní trvání nájemních smluv na dobu neurčitou. „Ten zákon ignoruje elementární spravedlnost. Já jako majitel domu musím mít možnost si dobrovolně vybrat nájemníka, a ne ho tam trpět na základě čtyřicet let starých lejster vydaných ještě bolševikem. To je skoro krádež a ještě vlastně regulovaným nájemníkům vyplácím rentu,“ tvrdí Robert Axamit, vlastník několika pražských činžovních domů a místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.

Nájemníky takové výroky urážejí. „To je amorální, stále dokola poslouchat, že jsme paraziti a pijavice. Ty byty jsme přece obydlili legálně,“ oponuje opoziční zastupitel Prahy 1 Vladimír Hruška, který žije v centru Prahy v bytě s regulovaným nájmem a už léta je se soukromým vlastníkem domu ve při.

V centru města bude nájemné nejdražší
Právě v centru Prahy, kde Malá Strana, Staré Město a nedaleké Vinohrady spolu s některými částmi Prahy 6 patří k nejatraktivnějším a nejlukrativnějším lokalitám, poroste nájemné nejvíc. Ale tak, aby nájemné v Praze 1 do konce roku 2010 nepřesáhlo 2,9 procenta z tržní ceny bytu namísto průměrných pěti procent tržní ceny bytu. Od roku 2011 se ceny mají určovat dohodou mezi vlastníkem a nájemcem, přičemž vodítkem má být místně obvyklé nájemné. „Ale dohodnout se mohou už nyní,“ uvedla Daniela Grabmüllerová, která na ministerstvu pro místní rozvoj zodpovídá za bytovou výstavbu.

Jinou možností je přestěhovat se do levnějších částí metropole. Hrozí tedy centru Prahy vylidnění? „To pravděpodobně nehrozí,“ předpokládá sociolog Petr Sunega z expertního týmu Akademie věd ČR. Po uplynutí čtyřletého přechodného období dosáhne průměrné nájemné v metropoli asi 80 korun za metr čtvereční namísto současných 37,07 koruny v bytech 1. kategorie. Naopak Sdružení nájemníků ČR to označuje za nepřijatelný sociální experiment.

Experti dávají za pravdu majitelům domů. Analytik Patria Finance David Marek odhaduje roční ztráty majitelů domů na 21,6 miliardy korun. Aby se po čtyřech letech dosáhlo rovnovážné úrovně trhu, musely by podle Marka růst nájmy v metropoli o 200 procent ročně, v některých čtvrtích dokonce o 500 procent za rok.

Vysoké nájemné se však v centru Prahy platí už nyní. „V bytech, které nově přidělujeme, stanovujeme smluvní nájemné 60 korun za metr čtvereční,“ sdělil místostarosta Prahy 1 Petr Burgr. Současný stav považují soukromí vlastníci za nespravedlivý a přes 2700 z nich ho napadlo žalobou u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Chtějí po českém státu kompenzaci za ušlý zisk v hodnotě řádově několika desítek miliard korun.
Autoři:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...