29. listopadu 2011 8:48, aktualizováno  14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V centru Prahy žily děti, které nikdy neopustily byt

Batole kouká na televizi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Batole kouká na televizi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Policie objevila v centru Prahy děti, které nikdy nebyly venku. Tříletý chlapec a jedenapůlletá holčička přišli na svět doma a byt zřejmě nikdy neopustili. Rodiče byli obviněni z týrání svěřené osoby a soud je poslal do vazby. Hrozí jím až 12 let vězení. Řekl to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policisté případ odhalili v dubnu, když přijeli do jednoho z bytů ve Vinohradské ulici obnovit veřejný pořádek a občanské soužití mezi partnery. 

"Jelikož se jednalo o takzvaný holobyt, zajímali se policisté také o okolnosti týkající se dvou nezletilých dětí, které se v domácnosti nacházely. Přitom se od rodičů dozvěděli, že děti se narodily doma bez jakékoliv lékařské asistence a doposud nemají ani rodný list," uvedl mluvčí.

Rodiče je chtěli chránit od špatného světa

"Rodiče jejich narození  zatajili. Byli přesvědčeni, že o ně dobře pečují tím, že je chrání od špatného okolního světa," uvedla radní pro sociální a zdravotní oblast Prahy 2 Kateřina Jechová. Na případ upozornila Mladá fronta Dnes.

Oba šestatřicetileté rodiče proto počátkem října policisté obvinili z trestného činu týrání svěřené osoby.

Lékaři ani sociální pracovníci se s podobným případem dosud nesetkali. "Sourozenci jsou sice fyzicky v pořádku, trpí ale duševní deprivací. Vypadalo to, že neměli doma žádné hračky, neměli na nohou boty ani neuměli jíst příborem," uvedl sociální pediatr František Schneiberg pro MfD.

O děti se teď starají prarodiče

Děti pobývaly měsíc v kojeneckém ústavu Thomayerovy nemocnice, nyní jsou podle MfD v péči prarodičů. Rodiče, vyznavači alternativního životního stylu, o ně ztratili zájem ve chvíli, kdy se jich dotkl někdo jiný.

Radní Jechová varovala, že podobné situace se mohou opakovat. "Jejich včasné odhalení a pomoc takto ohroženým dětem může podpořit rozvinutá občanská společnost i citlivější vnímání mezilidských vztahů v blízkém okolí," uvedla Jechová.

Lidovky.cz, ČTK