Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V červnu by volby vyhrála koalice Pirátů a STAN těsně před Spolu, ANO je třetí. Přísaha je na šesti procentech

Červnový volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). foto: Kantar

Praha - Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrála koalice Pirátů a STAN se ziskem 24 procent. Pouze o půl procentního bodu méně by dostala koalice Spolu. Třetí hnutí ANO by získalo 21,5 procenta. Vyplývá to z červnového volebního modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi (ČT).
  15:15

Do Sněmovny by se podle něj dostalo ještě SPD se ziskem 12,5 procenta a hnutí Přísaha se šesti procenty. KSČM i vládní ČSSD by skončily pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk mandátů, uvedla agentura Kantar.

Volby by podle nového průzkumu vyhrálo ANO, Piráti a Starostové jsou ale těsně v závěsu

Od jejího posledního průzkumu v květnu ztratili Piráti se STAN dva procentní body, naopak koalice Spolu si o dva procentní body polepšila. „Během posledních dvou měsíců došlo k poměrně razantnímu poklesu preferencí Pirátské strany, a to o pět procentních bodů. To jinými slovy představuje zhruba čtvrtinu jejich voličů,“ uvedl v ČT analytik Kantaru Pavel Ranocha. Podle něj lidé od volby Pirátů ustupují nejčastěji kvůli nesouhlasu s některými body v jejich programu, bojí se třeba zvyšování daní.

Vládní hnutí ANO v poslední době zastavilo propad preferencí, které zaznamenalo na jaře a dostalo se zpět nad 21 procent. „Vypadá to na zastavení trendu a možná i nějaký odraz ode dna,“ uvedl Ranocha.

V květnu by volby vyhráli Piráti a STAN, ANO stále až třetí. Šlachtova Přísaha by se dostala do sněmovny

Agentura Kantar CZ přepočítala volební model také na počet mandátů ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně. Započítala do něj ale data z posledních dvou průzkumů. Proto by křesla podle ní získala i KSČM, která je v červnovém průzkumu už pod pěti procenty, ale v květnu byla ještě nad touto hranicí. Piráti se STAN by tak měli 57 mandátů, koalice Spolu 53, ANO 50, SPD 24, Přísaha devět a komunisté sedm.

Poslední průzkum se uskutečnil od 7. do 18. června a zúčastnilo se ho 933 lidí. Autoři průzkumu upozorňují na to, že statistická chyba činí 1,4 až 3,3 procentní body.

Volby by vyhrála koalice Pirátů a STAN před Spolu, hnutí ANO je až třetí, zjistil průzkum

V tomto týdnu zveřejnilo aktuální volební model také Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj by volby v červnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, pro koalici Spolu by se rozhodlo 19,5 procenta voličů. Do Sněmovny by se podle tohoto průzkumu dostaly také SPD, KSČM a ČSSD.

Autor:

Mohlo by vás zajímat