15. ledna 2017 10:07, aktualizováno  12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V České Třebové se zřítila střecha sportovní haly. Leželo na ní 25 centimetrů sněhu

V České Třebové se zřítila 14. ledna večer střecha nově otevřené sportovní haly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V České Třebové se zřítila 14. ledna večer střecha nově otevřené sportovní haly | foto: ČTK

ČESKÁ TŘEBOVÁ Ve sportovní hale v České Třebové, jejíž střecha se v sobotu večer zřítila, bylo před pádem podle pořadatelů 80 lidí. Ačkoli pád konstrukce střechy byl poměrně rychlý, všem se podařilo z haly vyběhnout, řekla v neděli Renáta Typlová, předsedkyně Florbalového klubu Orlicko-Třebovsko, který v hale spolupořádal turnaj krajských dorosteneckých výběrů.

Dva účastníci turnaje utrpěli při útěku z haly drobná zranění, záchranná služba je odvezla na chirurgickou ambulanci do Ústí nad Orlicí.

U zřícené střechy nové haly v České Třebové zasahují hasiči
Pohled na celou sportovní halu a její zřícenou střechu

Jeden dostal při útěku dveřmi do holeně, druhý upadl a rozsekl si koleno, popsal v neděli zranění zhruba šestnáctiletých chlapců mluvčí záchranné služby Pardubického kraje Pavel Svoboda. „Konstrukce se začala hroutit odzadu postupně do plochy. Ty trámy se propadaly směrem do hřiště, sesypalo se to jako hromádka z karet. Šlo to rychle, prostor uniknout tam naštěstí byl,“ řekla Typlová. Podle ní jeden z diváků před pádem konstrukce cítil, jak padají kuličky polystyrenu. „Potom bylo slyšet křupání těch trámů a najedou to odzadu šlo, nejdřív vyběhla tribuna, pak další,“ řekla předsedkyně.

Pardubický kraj zrušil plánované slavnostní otevření

V neděli odpoledne na něj měly dorazit desítky hostů, řekl mluvčí pardubického kraje Dominik Barták.

"Akci, která měla začít v 16:00, jsme již během noci zrušili, dorazit měli zástupci městského zastupitelstva i sportovních klubů," řekl Barták.


Typlová se v době pádu střechy vracela do haly. „Najednou proti mě běželi lidi a volali, že padá střecha. Tak jsem šla k oknu, kde se dá podívat do haly, a viděla jsem to. Bylo to šílený,“ řekla.

Podle pořadatelů byly v hale před pádem střechy na ploše odhadem čtyři desítky lidí, dalších 20 byli pořadatelé a zbytek diváci. Turnaje se účastnilo osm týmů z několika regionů, hráči byli ve věku od 15 do 16 let. „Řešili jsme náhradní variantu, ale nepovedlo se nám najít v regionu vhodnou volnou halu. Proto jsme turnaj zrušili, nyní se bude na komisi řešit, zda se to bude nějak a někdy dohrávat,“ řekla Typlová.


Příčina pádu střechy nové sportovní haly není zatím jasná. Řekl v neděli projektant stavby Tomáš Friš, který tvrdí, že byly dodrženy všechny normy.

„Měli jsme schůzku, bylo nám řečeno, že běží policejní vyšetřování. Policie si pozvala svého statika a sám hejtman Pardubického kraje zajistil dalšího experta, kteří budou zkoumat, co se stalo,“ řekl Friš.

Na střeše tělocvičny před pádem leželo zhruba 25 centimetrů sněhu, Friš se domnívá, že sníh nebyl příčinou. „Ten sníh, který tam dneska je, si myslím, že není extrémní zatížení,“ řekl Friš. O možných příčinách zřícení střechy odmítl spekulovat. Konstrukce střechy je podle Friše udělaná z dřevěných vazníků, jde o běžný způsob výstavby.

Střecha haly se zřítila před 21:00. Halu nechal postavit za 58 milionů korun Pardubický kraj, zkolaudovaná byla 2. ledna. Hala stojí v areálu Vyšší odborné školy a Střední školy technické v České Třebové. Kromě studentů měly halu využívat i sportovní kluby zaměřené na florbal, volejbal a basketbal. Nová hala má obdélníkový půdorys o rozměrech přibližně 51 krát 26 metrů. V zázemí vzniklo šest šaten, dohromady pro 72 sportovců, a sprchy.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz